Lajme

Të fala nga Tetova

March 1, 2023, 03:03

(Të fala për tregtarët)
Shkruan/Urim Hasipi

Të fala nga Tetova, nga qyteti ku tregtarët ditën e premte mbyllin bizneset e tyre.Shumë mirë në aspektin njerëzor e fetar.Por, a janë kaq të devotshëm këta tregtarë në raport me klientelën e tyre.Këta tregtarë e blejnë në Turqi një pallto për 20 euro e ta shesin për 100 euro.Këta tregtarë sa dalin nga Xhamia shesin një palë xhinse 1800 denarë (jo origjinal) apo rreth 30 euro,kurse në Turqi i blejnë për 5 ose 7 euro duke përfshirë edhe transportin. Të fala nga qyteti ku një hamburger kushton 140 denarë, gullashi 4 euro kurse për bërjen e tij nuk ka harxhime as 1 euro.Të fala nga qyteti ku bureku kushton 70 denarë, e doneri afër 200 denarë. Të fala nga ky vend ku piskama e tregtarëve është e madhe se rryma u shtrenjtua, nafta u shtrenjtua dhe kur çmimet e këtyre u stabilizuan tregtarët nuk i liruan çmimet.

Pra,të fala nga qyteti i vjedhjes klasike në kurriz të qytetarëve.Të fala nga qyteti ku populli i thjeshtë hesht dhe nuk bën zë,e piskama në kup të qiellit u shkon biznesmenëve milionerë.Këta tregtarë në qytetin tonë ku Coca Cola ka çmim të limituar për shitje, të njejtën ta shesin ma shtrenjtë dhe askush nuk gjobitet, diku 60 denarë, diku 80 denarë.

Të fala nga Tetova, ku tregtarët ankohen tërë kohës e vozisin vetura të shtrenjt e puntorët të zhytur në kredi.
Të fala nga Tetova ku tregtarët shkojnë 4 herë brenda vitit në pushime, kurse puntorët mezi marrin 15 ditë pushim gjatë tërë vitit, që është një praktikë e tregtarëve shqiptarë duke thyer në mënyrën më të keqe të drejtat e puntorëve.Këta tregtarë nuk rrisin çmimin sipas normave ekonomike por rrisin reketin ndaj klientëve të gjorë..

Në këtë qytet, ku nuk ka asgjë që mund të lidhet me turizmin, kurse Pizza shitet 5 euro e më lartë. Të fala nga qyteti ku e drejta e konsumatorëve shkilet çdo ditë dhe askush nuk mban përgjegjësi.Të fala nga qyteti ku gjysma e tregtarëve nuk japin kupon tatimorë dhe ushtrojnë veprimtarinë e tyre pa frikë në të zezë.Të fala nga qyteti ku inspektorët gjobisin tregtarët që janë të regjistruar dhe lejojnë të funksionojnë biznese ilegale.Të fala nga qyteti ku mund të blejsh mish (nëse e ke sjellë gjendjen për të blerë) dhe nuk e dish prejardhjen e tij.

Të fala nga qyteti ku regullat dhe ligjet i bëjnë ata që japin mito(zeqatin) atje ku duhet, e dënimet i marrin ata të ndershmit.Të fala nga qyteti ku ka më shumë shefa se sa puntorë, ku ka më shumë lokale se sa fabrika dhe ku ka ma shumë kaos se rregull. Të fala nga Tetova, ku në ditë feste, qyteti është i stërmbushur me makina e njerëz, me biznese të hapura, me gjallëri të paparë. Të fala, nga ky vend ku netëve të uikendit nuk ka gjallëri dhe mbyllen të gjithë në shtëpi.

Shkrimet (Të fala nga Tetova) janë qëndrime personale të autorit.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?

Më shumë nga kategoria

kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
bajrami
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
weffwerfwe
Formacioni i mundshëm, ja si pritet të rreshtohet Shqipëria kundër Italisë
Screenshot 2024-06-23 132935
Votohet qeveria e Maqedonisë së Veriut
IMG_0889
Përmbytet Spitali i Tetovës
FB8A93BE-69E3-4D97-914E-FC60DBE46085-1024x617
EVN do të ndërpret energjinë elektrike në Tetovë për shkak të rrezikut nga goditjet elektrike pas motit të keq
DE433DFE-8C6D-4421-9991-BB9A5E35D676-1024x593
Ndërroi jetë Isuf Kadriu, zëvendëskryeredaktori i TV ALSAT
IMG_0871
Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)
IMG_0851
Taravari: Prej sot s’ka votues dhe jovotues, por ka nënshtetas për të cilët do të punojmë maksimalisht dhe njësoj

DIASPORA