Tetovarët janë shumë mikpritës thotë studentja ...

Tetovarët janë shumë mikpritës thotë studentja nga Pakistani

Autori

Autori

Portali Tetova

March 24, 2023, 12:03

Të ftuar në emisionin Klan Debat janë disa nga studentët e UEJË-së në Tetovë e që vijnë nga vendet aziatike si Taxhikistani dhe Pakistani.

Njëra nga studentet, Reena Ali, tregon rreth ngjashmrive mes popujve dhe dallimet. Ajo thotë se tetovarët janë shumë mikpritës, përcjell Shqip, ndërsa shton se kanë ngjashmëri në kulturë.

Dallimet e shumta janë tek gjuha dhe ushqimi, sipas studentes Ali.

“Kur flas për Tetovën, shumica e njerëzve atje janë myslimanë, kështu që jemi shumë të ngjashëm kulturalisht. Por përveç ngjashmërive ka edhe disa dallime.

Tashmë kam vizituar edhe vende të tjera, si Shkupin, Matkën, Kodrën e Diellit, sepse jam kurioze të njoh edhe vende të tjera. Kështu që unë gjej shumë ngjashmëri por edhe dallime, për shembull gjuhët janë shumë të ndryshme, nuk e kemi idenë se çfarë flasin të tjerët.

 

Në fillim, takova njerëz që mezi flisnin në anglisht. Studentët flasin mirë, por në vende të tjera, si në vetë-shërbime dhe vende të tjera, për shembull, kishte njerëz me të cilët nuk u kuptuam”, tha studentja Reena Ali në Klan Debat./KlanMacedonia

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
hoxha-kryqi
Hoxha nga Tetova me porosi: Hiqeni sa me shpejt Kryqin prej 15 metrave në Kodrën e Diellit, se ndryshe…!

DIASPORA