Tetovë: Fushat e Pollogut kanë zënë ferra (video)

Autori

Autori

Portali Tetova

March 20, 2023, 10:03

Rajoni i Pollogut falë kushteve klimatike dhe tokës pjellore që posedon ka qenë një burim i mirëfilltë në prodhimtarinë e disa kulturave bujqësore, ndër prodhimet më të njohura ka qenë prodhimi i fasules, mollëve të Tetovës, prodhimit të patates dhe shumë perimeve tjera. Por ndër shumë shkaqe tjera emigrimi i të rinjve ka ndikuar që kjo fushë pjellore thuajse aspak të mos punohet.

“Arsyet mund të jenë të ndryshme dhe janë të numërta, një nga arsyet kryesore është shpërngulja masive e të rinjve, ato që janë potencial për prodhime bujqësore”, thotë Alirami Saliji, profesor në Fakultetin e Bujqësisë dhe Bioteknologjisë në UT.

“Dikur banoret e fushës së Pollogut kanë punuar tokat e tyre dhe kështu kanë jetuar, ndërsa tani siç mund edhe të shihet edhe pse është stina e pranverës kur bujqit fillojnë me punën e tyre, të pakt janë ato bujq që i shohim neper këtë fushë”, thoë gazetri Avni Tahiri.

“Derisa në farmacinë time futet një fermer mbi moshën 60 vjeçare kjo tregon interesimin e fermerëve në përgjithësi për prodhimet bujqësorë, në qoftë se në farmacinë bujqësorë nuk vjen një fermer i ri i moshës 30-40 vjeçare që sheh një perspektivë në prodhimtarinë bujqësorë për fat të keq nuk shoh një përmirësim të situatës që kemi“, tha profesori Saliji.

 

Saliji shton se fusha e Pollogut është e përshtatshme për kultivimin e perimeve dhe në kushte reale prej një sipërfaqe një hektarë nëse mbjellim grurë maksimumi që mund të nxjerrim është tetë tonë grurë ndërsa nga e njëjta sipërfaqe nëse mbillet me patate mund të nxjerrim nga 40-50 tonë prodhim. Edhe pse dikur fusha e Pollogut ka prodhuar prodhime të ndryshme bujqësorë tani të pakt janë ato bujq që punojnë këtë fushë./KlanMacedonia

Gazetar: Avni Tahiri

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_9224
Rivotimet: Fatmire Isaku humbi mandatin, Imërlije Saliu deputete e re
wfewfefWF
KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6
fronti-vlen-800x345
VLEN-i shkon në 14 deputetë, Fronti Evropian bie në 18
IMG_9213
Deputeti i 8 i VLEN-it në Njësinë e Gjashtë Zgjedhore, Mexhiti: E konfirmon legjitimitetin tonë tek shqiptarët
IMG_9202
Adnan Azizi bëhet deputet, VLEN tani ka 14 kurse Fronti 18
IMG_9194
Halil Kastrati nderohet me “Çmimin e Mirësisë” nga Erdogan

DIASPORA