Tetovë: Kafshimi nga qentë endacakë vlerësohet ...

Tetovë: Kafshimi nga qentë endacakë vlerësohet me pikë për dëmshpërblime

Autori

Autori

Portali Tetova

January 19, 2023, 11:01

Nëse qytetarët e Komunës së Tetovës kafshohen nga qen endacak do të grumbullohen pikë, në bazë të cilëve,  më vonë do të merret edhe kompensim në të holla.

Kështu thuhet në Rregulloren e Komunës së Tetovës, ku konstatohen kriteret e vlerës së kompensimeve për qytetarët që do të kafshohen nga qen endacak.

Kafshimi nga qentë endacak, nënkupton kafshimin dhe gërvishtjet e shkaktuara në trupin e të dëmtuarve. Varësisht llojit, nëse është kafshim I rëndë, mesatar apo gërvishtje, fitohen 15, 10 dhe 5 pikë. Po aq pikë fitohen varësisht numrit të kafshimeve. Në rregullore parashihen pikë edhe për frikën e shkaktuar.

Sipas moshës së të lënduarit, më së shumti pikë – 15, fitojnë fëmijët deri 15 vjec dhe personat mbi 65 vjec.

 

Sipas rregullores, cdo qytetar I kafshuar do të ketë propozim-marrëveshje dhe mundësi kompensimi.

“Ata që do të kafshohen nga qent endacak dhe do të grumbullojnë deri 40 pikë do të kenë mundësi komepnsimi nga 30.000 deri në 50.000 denarë. Nga 41 deri 60 pikë kompensimi është maksimalisht 70.000 denarë.

Ata që do të grumbullojnë nga 61 deri 80 pikë kompensimi është deri 90.000 denarë, kurse mbi 80 pikë kompensimi maksimal është 100.000 denarë”, thuhet në Rregullore.

Pagesa e kompensimit,  do të jetë nga buxheti I Komunës, kurse shuma do të përcaktohet nga një komision I posacëm për kompensimin e dëmit, në të cilin, përvec të punësuarve në Komunë janë mjekë, traumatologë dhe mjek psikiatër. /KlanMacedonia

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
431185269_778913454269262_405676716889227549_n
Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit, falenderon mjekun Ilir Hasani për operacionin e suksesshëm
7308C127-A9D6-48B0-9ACA-2E63C57A36C9-696x396
Si e mbajti të fshehur 3 muaj? Kallashi bëhet nënë e një djali
ciggarre
Cigarja, shkak që infermierja të sulmohet fizikisht në Maqedoni
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit

DIASPORA