Trençevska: Familja e foshnjes e cila ndërroi j...

Trençevska: Familja e foshnjes e cila ndërroi jetë nga tuberkulozi nuk jeton në kushte të këqija, avokati i popullit dhe sektori shëndetësor punojnë në rastin

Autori

Autori

Tetovarja

April 29, 2023, 01:04

Familja e foshnjes nga Kumanova e cila ndërroi jetë nga tuberkulozi, nuk jeton në kushte të këqija. Këtë e konstatuam me vizitën e ekipit profesional nga Qendra për punë sociale nga Kumanova, ku u pa se familja ka edhe kushte higjienike dhe materialisht është e siguruar. Për momentin avokati i popullit dhe sektori shëndetësor punojnë në këtë rast, deklaroi ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jovanka Trençevska.

Ajo përmndi se rasti po ndiqet dhe për momentin po punohet me familjen në mënyrë që fëmijët sërish të mund të kthehen në shkollë, ndërkaq babai në punë. Siç tha ministrja, tre fëmijët e tyre janë fëmijë të cilët kanë kujdes prindëror.

“Anëtarët e familjes nuk janë shfrytëzues të asnjë të drejte, përveç të drejtës së kompensimit për fëmijën e tretë. Avokati i popullit po punon në rastin, të gjitha rezultatet dhe mendimet të cilat janë marrë në terren nga Qendra për punë sociale do të jenë të kapshme për avokatin e popullit, në mëynrë që të mund të konstatojë nëse ka ndonjë problem, e gjithsesi këtu është edhe sektori shëndetësor, i cili duhet të konstatojë nëse fëmijës i është ofruar kujdesi adekuat shpëndetësor”, tha sot Trençevska në përgjigje të pyetjes së gazetarëve para fillimit të panel diskutimit “Gratë të cilat shpëtojnë jetë, ndërsa nuk kanë ilaç për diskriminimin – gratë me mantel të bardhë”.

Ajo informoi se në vazhdimësi punojnë edhe me fëmijët në rrugë dhe me prindërit e tyre, në mënyrë që të kuptojnë se sa është e rëndësi t’i heqin fëmijët nga rruga dhe t’i prëfshijnë në procesin e arsimit.

“Për prindërit dhe fëmijët janë të kapshme të gjitha të drejtat nga mbrojtja juridike sociale në mënyrë që të nxiten të krijohen kushte më të mira higjienike dhe ekzistencë më e mirë”, shtoi Trençevska.

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
bujar-osmani-1
"Bujar Osmani është takuar me Gruevskin, bisedohet për kthimin e tij në Maqedoni"
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!

DIASPORA