Tymi i cigareve elektronike shkatërron lëkurën tuaj

Autori

Autori

Portali Tetova

March 30, 2023, 08:03

Rreth 4.3 milionë njerëz përdorin cigare elektronike dhe sipas shumë studimeve ky zakon mund të shkaktojë dëme të konsiderueshme të mushkërive, t’ju bëjë më të lodhur dhe në disa raste, të rrisë rrezikun e kancerit.

Ekspertë të lëkurës kanë paralajmëruar se këto cigare mund të dëmtojnë gjithashtu lëkurën tuaj.

Shkakton plakje të parakohshme

Nikotina e gjetur në cigaret elektronike mund të plakë lëkurën tuaj, thonë ekspertët.

 

“Nikotina në lëngun e avullit mund të shpërbëjë kolagjenin, i cili shkakton linja, rrudha dhe lëkurë të varur”, tha Dr Salome Dharamshi, dermatologe

Lëkura e varur gjithashtu ngushton enët e gjakut. Kjo i privon qelizat kryesore të lëkurës nga oksigjeni dhe ushqimi dhe lëkura fillon të ulet dhe rrudhet para kohe.

E lë lëkurën të thatë

Me plakjen e parakohshme vjen lëkura e thatë dhe kjo për faj të propilenglikolit, një kimikat i spikatur në cigaret elektronike.

Thithja e këtij kimikati mund të thajë lëkurën tuaj pasi thith ujin nga trupi dhe lëkura juaj, duke e privuar atë nga hidratimi thelbësor.

“Ata me një problem ekzistues të lëkurës së thatë mund të zbulojnë se avullimi e përkeqëson më tej këtë dhe shkakton kruajtje dhe njolla,” shtoi ajo. Cigaret elektronike gjithashtu përmbajnë shumë kimikate që mund të çojnë në inflamacion të lëkurës”, tha mjekja.

 

Mund të shkaktojë ose përkeqësojë aknet

Avullimi i rregullt mund të shkaktojë ose edhe të përkeqësojë kushtet e lëkurës që keni tashmë.

“Inhalimi i toksinave gjatë avullimit do të ndikojë në efektin mbrojtës të barrierës së jashtme të lëkurës dhe do ta përkeqësojë problemin e inflamacionit kronik,” shpjegojnë ekspertët

“Gjendjet si puçrrat , rosacea dhe psoriasis, të cilat janë të lidhura ngushtë me anomalitë e barrierave dhe inflamacionin do të priren të përkeqësohen,” shtoi Dharamshi.

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
gashi
Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët
IMG_7523
Bilall Kasami pyet Ali Ahmetin: Ku ishe kur u vranë komandantët Teli, Hoxha, e Shqiponja?!
Bilall Kasami
Kasami: Ali pse nuk e kërcënove Gruevskin kur u vra Harun Aliu, kur ndodhi Monstra, Kumanova…
Ali Ahmeti - UCK
Ahmeti: Po të mos ishte UÇK-ja, nuk do të ekzistonte Maqedonia
IMG_7507
Ahmeti për deklaratën ndaj Mickoskit: Është çuar kundër shqiptarëve, “katundi që shihet nuk do kallauz”
IMG_7504
Adem Ramadani - Shkurte Fejzës: Neve na ruan Allahu i MADH e jo Aleksandri i Madh

DIASPORA