Universiteti i Tetovës dhe Ndërmarrja publike p...

Universiteti i Tetovës dhe Ndërmarrja publike për rrugë shtetërore e Maqedonisë së Veriut nënshkruan memorandum bashkëpunimi

December 30, 2023, 08:12

Drejtuesit e Ndërmarrjes publike të rrugëve shtetërore të Maqedonisë së Veriut, të udhëhequr nga drejtori Ejup Rustemi, sot qëndruan për vizitë pune në Universitetin e Tetovës. Me këtë rast, ato u pritën në takim nga Rektori i UT-së, Prof. Dr. Jusuf Zejneli; Prorektori për Financa, Prof. Dr. Aida Yzeiri Baftijari; Prorektori për Bashkëpunim Ndërkombëtar, Prof. Dr. Selajdin Salihu; Dekani i Fakultetit të Shkencave të Zbatuara, Prof. Dr. Enis Jakupi; udhëheqësja e Zyrës për Bashkëpunim Ndërkombëtar, Doc. Dr. Hatibe Deari Zeqiri dhe shefja e kabinetit të Rektorit, Valmisa Novi.

Në këtë takim palët diskutuan për shumë çështje, ku dy institucionet tona në të ardhmen mund të bashkëpunojnë. Prorektorja për Financa e Universitetit të Tetovës, Prof. Dr. Aida Yzeiri Baftijari, në këtë takim u shpreh se Universiteti i Tetovës i ka të gjitha kapacitetet e mundshme për të bashkëpunuar me ndërmarrjen për rrugët shtetërore, si me angazhimin e stafit akademik të Fakultetit të Shkencave të Zbatuara dhe jo vetëm, por edhe të studentëve për të bashkëpunuar në projekte të ndryshme, e në veçanti në projektin e Korridorit të Tetë, ku pedagogët dhe studentët tanë do të mund të kyçen dhe të jenë pjesë e këtij projekti, që është një nga investimet më të mëdha në vendin tonë.

Ajo, po ashtu shtoi se, edhe Laboratori për testimin e materialeve për ndërtim i Fakultetit të Shkencave të Zbatuara mund të jetë një ndihmesë e madhe për kompanitë, të cilat do të jenë të kyçura në ndërtimin e Korridorit të Tetë.

The patek rose gold sky moon is an orological masterpiece, with a celestial display and intricate complications.

Ndërsa, drejtori i Ndërmarrjes publike e rrugëve shtetërore, Ejup Rustemi tha se, ne si ndërmarrje publike e rrugëve shtetërore jemi shumë të interesuar që bashkëpunimin tonë ta zhvillojmë sa më shumë me universitetet, sidomos me Fakultetin e Shkencave të Zbatuara të Universitetit të Tetovës, me qëllim që të investojmë në krijimin e kuadrove profesionale, për arsye se gjithë kjo infrastrukturë rrugore kërkon mirëmbajtje dhe këtë do të na e lehtësonin profesionistët, të cilët me njohuritë e tyre do të kontribuonin në tejkalimin e barrierave dhe sfidave, që do të ishte një ndihmesë e madhe për ne.

Po ashtu, në këtë takim u firmos edhe një memorandum bashkëpunimi mes Universitetit të Tetovës dhe Ndërmarrjes publike të rrugëve shtetërore të Maqedonisë së Veriut.

Memorandumi në fjalë parasheh forma të ndryshme të bashkëpunimit, përfshirë krijimin dhe organizimin e veprimtarive që synojnë mirëqenien e përgjithshme e të dy institucioneve; Pjesëmarrje në trajnime profesionale, seminare, konferenca, tryeza të rrumbullakëta dhe ngjarje të tjera, që lidhen me forcimin e kapaciteteve dhe cilësisë së shërbimeve.

Në Memorandumin e nënshkruar nga Rektori i UT-së, Prof. Dr. Jusuf Zejneli dhe Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugët shtetërore, Ejup Rustemi, ndër të tjera parashihet që palët të kontribuojnë në zhvillimin e programeve të përshtatshme me nevojat e përdoruesve të shërbimeve të institucioneve. Gjatë krijimit të projekteve që lidhen me grupin respektiv, të dyja palët do të informojnë në mënyrë të ndërsjellë planifikimin e aktiviteteve të projektit dhe do të zbatojnë projekte të përbashkët.

Mos e humb

IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija

Më shumë nga kategoria

IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
IMG_3952
Ora më e madhe në botë qëndron në kullën e katërt më të lartë të botës në Arabinë Saudite
IMG_3951
Kolli i thatë merr hov në Maqedoni/ Nga 56 raste të regjistruara, 14 janë fëmijë nën moshën një vjeçare
IMG_3950
Kovaçevski u kërkoi falje mediave për deklaratën e një dite më parë
Edi-Ramaa
Erdogani shqetësohet për Ramën: A nuk ka të ftohtë ky? (VIDEO)
1681670161_maxresdefault
“Sa fëmijë duhet të bëjë një çift?” Ahmed Kalaja: Gjashtë është minimalja, kush lind 12 është kampion
policia-714x420
Vrasje e dyfishtë në Kumanovë, një i plagosur

DIASPORA