Lajme

Ushqimet që i konsumoni përditë, por nuk e dini që përmbajnë alkool

Autori

Autori

Portali Tetova

May 11, 2023, 01:05

A e dini se ka gjurmë alkooli që fshihen në ushqimet që i konsumoni çdo ditë?

Nëse hani jogurt ose pini lëng për mëngjes, me shumë gjasë po konsumoni edhe pak alkool pa e ditur.

Dhe mund ta gjeni edhe në disa fruta të zakonshme – jo aq shumë sa për t’ju dehur sigurisht, shkroi The Sun.

Sasia e alkoolit në ushqimet dhe pijet e përditshme ka tendencë të jetë e luhatur – dhe sa nga ajo gjenerohet varet nga koha që lihen të fermentohen, ka thënë Peter Szczepanski, drejtues i qendrës rehabilituese “Abbeycare”.

Disa nga ushqimet dhe pijet që nuk i keni ditur për përmbajtje alkooli.

Bananet

Një banane ka rreth 0.2 për qind alkool, por një banane që është më e pjekur vëllimi i alkoolit shkon në 0.4 për qind.

Buka

Buka bëhet me tharmë ka nivele të ndryshme alkooli. Buka e thekrës dhe kuleqët përmbajnë mes 1.18 dhe 1.28 për qind.

Krahasuar më këtë, birrat me përqindje të ulët alkooli nuk përmbajnë më shumë se 1.2 për qind të vëllimit të alkoolit.

Lëngjet e frutave

Nivelet në lëngjet e rrushit, portokallit dhe mollës do të rriten sa më gjatë që i lini në frigorifer pa i pirë – dhe kanë tendencë të shkojnë deri në 0.04 dhe 0.5 për qind.

Fëmijët mund të ndikohen nga nivele të tilla alkooli.

Jogurti

Ushqimet e fermentuara kanë gjasa të përmbajnë alkool. Ushqimet e zakonshme të mëngjesit, si jogurti, përmbajnë alkool.

Uthulla

Uthulla shpesh kalon nëpër procesin e fermentimit të alkoolit për ta nxjerrë si produkt final, kështu që përmban edhe nivele alkooli.

Pijet freskuese

Disa pije të gazuara përmbajnë alkool, për shkak të nivelit të lartë të sheqerit në to. Ajo mund të arrijë në 0.5 për qind alkool.

Përqindje alkooli përmbajnë edhe erëzat, salca, aditivët, etj.

© KOHA.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare

Më shumë nga kategoria

IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
bajrami
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
weffwerfwe
Formacioni i mundshëm, ja si pritet të rreshtohet Shqipëria kundër Italisë
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
AGELER-MK-750x430
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
arben-taravari
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
kutura-bashkimi-780x470
Reshjet e rrëmbyeshme, dëme të shumta në Tetovë
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
nafta-780x439-2-696x392
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
IMG-20240624-WA0016
Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane Orhan Murtezani nga koalicioni

DIASPORA