Ushqimet që i konsumoni përditë, por nuk e dini...

Ushqimet që i konsumoni përditë, por nuk e dini që përmbajnë alkool

Autori

Autori

Portali Tetova

May 11, 2023, 01:05

A e dini se ka gjurmë alkooli që fshihen në ushqimet që i konsumoni çdo ditë?

Nëse hani jogurt ose pini lëng për mëngjes, me shumë gjasë po konsumoni edhe pak alkool pa e ditur.

Dhe mund ta gjeni edhe në disa fruta të zakonshme – jo aq shumë sa për t’ju dehur sigurisht, shkroi The Sun.

Sasia e alkoolit në ushqimet dhe pijet e përditshme ka tendencë të jetë e luhatur – dhe sa nga ajo gjenerohet varet nga koha që lihen të fermentohen, ka thënë Peter Szczepanski, drejtues i qendrës rehabilituese “Abbeycare”.

Disa nga ushqimet dhe pijet që nuk i keni ditur për përmbajtje alkooli.

Bananet

Një banane ka rreth 0.2 për qind alkool, por një banane që është më e pjekur vëllimi i alkoolit shkon në 0.4 për qind.

Buka

Buka bëhet me tharmë ka nivele të ndryshme alkooli. Buka e thekrës dhe kuleqët përmbajnë mes 1.18 dhe 1.28 për qind.

Krahasuar më këtë, birrat me përqindje të ulët alkooli nuk përmbajnë më shumë se 1.2 për qind të vëllimit të alkoolit.

Lëngjet e frutave

Nivelet në lëngjet e rrushit, portokallit dhe mollës do të rriten sa më gjatë që i lini në frigorifer pa i pirë – dhe kanë tendencë të shkojnë deri në 0.04 dhe 0.5 për qind.

Fëmijët mund të ndikohen nga nivele të tilla alkooli.

Jogurti

Ushqimet e fermentuara kanë gjasa të përmbajnë alkool. Ushqimet e zakonshme të mëngjesit, si jogurti, përmbajnë alkool.

Uthulla

Uthulla shpesh kalon nëpër procesin e fermentimit të alkoolit për ta nxjerrë si produkt final, kështu që përmban edhe nivele alkooli.

Pijet freskuese

Disa pije të gazuara përmbajnë alkool, për shkak të nivelit të lartë të sheqerit në to. Ajo mund të arrijë në 0.5 për qind alkool.

Përqindje alkooli përmbajnë edhe erëzat, salca, aditivët, etj.

© KOHA.

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
bujar-osmani-1
"Bujar Osmani është takuar me Gruevskin, bisedohet për kthimin e tij në Maqedoni"
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!

DIASPORA