Vala e të nxehtit mbërrin në Europë, vapë ekstr...

Vala e të nxehtit mbërrin në Europë, vapë ekstreme na pret këto ditë, temperaturat mbi 40°C

Autori

Autori

Portali Tetova

July 13, 2023, 08:07

“Ne po përballemi me një valë të padurueshme të nxehti”, shkroi në Twitter politikani italian Nicola Fratoianni. “Në orët më të nxehta duhen marrë të gjitha masat e dobishme për t’i shmangur tragjeditë si ajo që ndodhi sot në Lodi”.

Vapë ekstreme në ditët në vijim

Vala e të nxehtit Kerber – e quajtur nga Shoqëria Meteorologjike Italiane sipas përbindëshit me tre koka që shfaqet në Ferrin e Dantes – pritet të sjellë kushte ekstreme gjatë ditëve në vijim.

Zyra Met thotë se temperaturat do të arrijnë kulmin të premten dhe BBC Weather thotë se pjesë të mëdha të Europës Jugore mund të përballen me temperatura mbi 40 gradë dhe ndoshta edhe më të larta.

Vapa pritet të vazhdojë edhe gjatë fundjavës. Në Pragë, kryeqytetin çek, temperaturat mund të arrijnë deri në 36 gradë të shtunën sipas BBC Weather, shumë mbi mesataren prej 24 gradë në korrik.

Temperatura më e lartë në Europë prej 48.8 gradë Celsius u regjistrua pranë Sirakuzës në ishullin italian të Sicilisë në gusht të vitit 2021.

Më shumë se 60,000 njerëz vdiqën në Europë vitin e kaluar si pasojë e të nxehtit. Dyshohet se kjo valë e të nxehtit mund të marrë shumë jetë të tjera këtë verë.

Vala e të nxehtit është një periudhë e motit të nxehtë ku temperaturat janë më të larta sesa pritej për atë periudhë të vitit.

Ekspertët thonë se periudhat e motit jashtëzakonisht të nxehtë po bëhen më të shpeshta dhe ndryshimet klimatike po sjellin gjithnjë e më shpesh temperatura rekord.
Qendra Europiane për Parashikimet Afatmesme të Motit njoftoi se qershori i këtij viti në botë ishte më i ngrohti i regjistruar ndonjëherë.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
guardiola
Guardiola: Nuk jam trajneri i Realit që të premtoj Champions
xhaka-shaqiri
Xhaka e Shaqiri në Serbi, presidenti i Federatës zvicerane flet për sfidën
IMG-20230928-WA0023
Bekim Sali me fakt shpartallon ministrin Lloga: Deputetët e ASH-së duke qenë në opozitë kanë votuar për ndryshimet në Kodin Penal!
received_3518041755177943
Miratohet plani urbanistik për fshatin Xhepçisht
Испис за лого на ДЛ
Vetëm Lotaria shtetërore mund të garantojë organizim të lojërave të fatit me përgjegjësi dhe të kontrolluara
96C1CD6B-2DF6-4C46-A134-B0A5E8B32562-1152x1536.jpeg
Kasami në varrimin e policit Afrim Bunjaku: Lavdi heroit më të ri të kombit
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion

DIASPORA