VMRO: Klani i Zajazit do të ndërtojë central fo...

VMRO: Klani i Zajazit do të ndërtojë central fotovoltaik prej 35 milionë eurove

Autori

Autori

Portali Tetova

July 3, 2023, 09:07

Klani i Zajazit përbëhet nga familjarët më të afërt të liderit të BDI-së, Ali Ahmeti – akuzojnë sot nga VMRO-DPMNE. Sipas kësaj partie, ekziston dyshimi i bazuar se falë pozitës politike të Ahmetit në pushtet, siç thonë nga VMRO, ky klan është jashtëzakonisht i pasur.

“I fundit nga seria e skandaleve për këtë klan të përbërë nga Shkumbini, Drini dhe Besian Ahmeti është ndërtimi i një centrali fotovoltaik 60 MW në Kërçovë, me vlerë 35 milionë euro. Këta persona, për të cilët bashkëqytetarët e tyre pretendojnë se deri para pak kohësh mezi po mbijetonin, tani janë bërë aksionerët, investitorët, novatorët dhe sipërmarrësit kryesorë në Maqedoni, ndërsa qindra mijëra qytetarë të tjerë, maqedonas, shqiptarë, turq, serbë e të tjerët, mezi ia dalin mbanë çdo muaj”, thonë nga VMRO.

Siç thuhet më tej në reagim, fëmijët e Ahmetit formuan kompaninë “Helios” dhe kërkuan kredi nga një bankë për ndërtimin e një termocentrali fotovoltaik, për të cilin, siç thonë nga VMRO, kanë deklaruar se kanë leje nga institucionet shtetërore dhe se tashmë janë marrë vesh për fondet shtetërore për një partneritet publiko-privat për termocentralin.

“Kjo do të thotë se klani i Zajazit ka siguruar të paktën një garanci verbale nga qeveria e Kovaçevskit se biznesi i tyre do të realizohet, dhe sipas informacioneve nga sinjalizuesit, me ndihmën financiare të shtetit. Kovaçevski të dalë dhe të thotë, nëse inkurajohet, a ka marrë garanci kompania e klanit të Zajaz, pra fëmijët e Ahmetit për leje për ndërtimin e një centrali fotovoltaik 60 MW? Kovaçevski nëse ka guxim le të dalë dhe të thotë a ka biseduar ai apo dikush tjetër nga pushteti me klanin Ahmeti për fondet e shtetit për ndërtimin e një centrali fotovoltaik përmes PPP”, thuhet në reagimin e VMRO-së./KlanMacedonia

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_4644
Sindikata e Universitetit të Tetovës organizoi protestë
IMG_4639
Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni
IMG_4638
KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj
IMG_4636
VLEN: BDI nxori në rrugë intelektualët shqiptar
IMG_4627-800x881-1
MPB Shpall fletarrest ndërkombëtar për Sheval Muaremin
Казино Буй онлайн зеркало официального сайта

DIASPORA