Lajme

VMRO: Klani i Zajazit do të ndërtojë central fotovoltaik prej 35 milionë eurove

Autori

Autori

Portali Tetova

July 3, 2023, 09:07

Klani i Zajazit përbëhet nga familjarët më të afërt të liderit të BDI-së, Ali Ahmeti – akuzojnë sot nga VMRO-DPMNE. Sipas kësaj partie, ekziston dyshimi i bazuar se falë pozitës politike të Ahmetit në pushtet, siç thonë nga VMRO, ky klan është jashtëzakonisht i pasur.

“I fundit nga seria e skandaleve për këtë klan të përbërë nga Shkumbini, Drini dhe Besian Ahmeti është ndërtimi i një centrali fotovoltaik 60 MW në Kërçovë, me vlerë 35 milionë euro. Këta persona, për të cilët bashkëqytetarët e tyre pretendojnë se deri para pak kohësh mezi po mbijetonin, tani janë bërë aksionerët, investitorët, novatorët dhe sipërmarrësit kryesorë në Maqedoni, ndërsa qindra mijëra qytetarë të tjerë, maqedonas, shqiptarë, turq, serbë e të tjerët, mezi ia dalin mbanë çdo muaj”, thonë nga VMRO.

Siç thuhet më tej në reagim, fëmijët e Ahmetit formuan kompaninë “Helios” dhe kërkuan kredi nga një bankë për ndërtimin e një termocentrali fotovoltaik, për të cilin, siç thonë nga VMRO, kanë deklaruar se kanë leje nga institucionet shtetërore dhe se tashmë janë marrë vesh për fondet shtetërore për një partneritet publiko-privat për termocentralin.

“Kjo do të thotë se klani i Zajazit ka siguruar të paktën një garanci verbale nga qeveria e Kovaçevskit se biznesi i tyre do të realizohet, dhe sipas informacioneve nga sinjalizuesit, me ndihmën financiare të shtetit. Kovaçevski të dalë dhe të thotë, nëse inkurajohet, a ka marrë garanci kompania e klanit të Zajaz, pra fëmijët e Ahmetit për leje për ndërtimin e një centrali fotovoltaik 60 MW? Kovaçevski nëse ka guxim le të dalë dhe të thotë a ka biseduar ai apo dikush tjetër nga pushteti me klanin Ahmeti për fondet e shtetit për ndërtimin e një centrali fotovoltaik përmes PPP”, thuhet në reagimin e VMRO-së./KlanMacedonia

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
Screenshot-2024-07-24T133135.557
“Hero duhet t’i themi”- Luiz Ejlli shpreh ngushëllime për vdekjen e Faton Hajrizit
Screenshot_11-1-780x470-1-696x419
Toshkovski: Kjo që po ndodh nëpër burgje është turp për Maqedoninë
stadiumi-i-tetoves-1130x635-1-696x391
Komuna e Tetovës pret lejen e ndërtimit që të fillojnë punët për ndërtimin e stadiumit të ri
Screenshot-11-26
Futbollisti i Interit fejohet me modelen nga Gjakova
wefgwegwfeweg
Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë, thonë nga MPB
Screenshot-23-696x436
Një 26-vjeçar dyshohet se tentoi ta vriste kryetarin e komunës së Haraçinës

DIASPORA