Lajme

Ziberi : Në “Bardovc” – pacientët kanë rrahur stafin e spitalit

Autori

Autori

Portali Tetova

June 26, 2023, 12:06

Stafi në Spitalin Psikiatrik “Shkup” nuk mund të vendosë rregull në marrjen e terapisë nga pacientët. Avokati i Popullit, Naser Ziberi, në një konferencë për media i prezantoi të dhënat nga Raporti Vjetor i Mekanizmit Parandalues ​​Kombëtar.

Avokati i Popullit gjatë vitit 2022 ka realizuar dy vizita të paparalajmëruara në spitalet psikiatrike në Shkup dhe në Demir Hisar. Siç tha Ziberi, stafi në Bardovci është përballur me kërcënime dhe sulme të cilat në të kaluarën kanë rezultuar me lëndime fizike të stafit të spitalit.

“Konfliktet ndërmjet pacientëve në pavijon janë shumë të shpeshta, në raste të caktuara grindjet verbale kanë rezultuar me sulme të ndërsjella fizike.Situata është veçanërisht alarmante pasditeve dhe mbrëmjeve kur në repart është vetëm një teknik mjekësor”, tha Ziberi.

Të shpeshta janë edhe arratisjet nga ky spital. Avokati i Popullit tha se arsyeja kryesore janë kushtet e këqija të jetesës, mungesa e aktiviteteve të organizuara dhe mosmiratimi i fundjavave terapeutik

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
weffwerfwe
Formacioni i mundshëm, ja si pritet të rreshtohet Shqipëria kundër Italisë
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_0412-800x534
Kurti ndahet baras në shah me mjeshtrin i cili e mposhti Kasparovin
gordana-siljanovska-davkova-1068x728-1 (1)
Presidentja Siljanovska Davkova do të marrë pjesë në Samitin për paqe në Ukrainë
Arafat
Haxhinjtë vazhdojnë udhëtimin shpirtëror me vizitën në malin Arafat
lsdm-4-1-750x430-1-1
Kandidatët e LSDM-së prezantojnë programet e tyre
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
IMG_0379
Kurban Bajrami, qytetarët ankohen për çmimet e larta

DIASPORA