2.3 milionë euro mbështetje financiare për star...

2.3 milionë euro mbështetje financiare për startup-et, nëpërmjet thirrjes “Startup 5”

December 21, 2023, 03:12

Fondi për Inovacioen dhe Zhvillim Teknologjik ka shpallur sot fituesit e mbështetjes financiare përmes thirrjes publike për “Grante të bashkëfinancuara për shoqëri tregtare të sapothemeluara start-up dhe spin-off”, përmes së cilës shpërndahen 2.3 milionë euro për zhvillimin dhe nxitjen e inovacionit tek sipërmarrësit vendas dhe fillimin e bizneseve të tyre.

Gjithsej 61 aplikacione për projekte (29 ndërmarrje dhe 31 ekipe projekti) janë mbështetur përmes thirrjes “Startup – 5”, të cilat do të fillojnë me realizimin e ideve të tyre inovative dhe projekteve të biznesit që lidhen me hulumtimin dhe zhvillimin. Nga buxheti i përgjithshëm i thirrjes, 2.3 milionë euro janë investim i FIZHT, ndërsa 412 mijë euro janë mjete që do të investohen nga vetë ndërmarrjet.

Gjatë manifestimit, drejtori i Fondit për Inovacione dhe Zhvillim Teknologjik, Festim Halili, theksoi se vërtet e gëzon fakti që mbështetja përmes thirrjes “Start Up” është rritur vazhdimisht ndër vite, kështu që sot bashkë me këto 61 projekte të reja, gjithsej 348 ndërmarrje, gjegjësisht 31% e totalit të ndërmarrjeve të mbështetura nga të gjitha instrumentet e FIZHT që po zbatojnë ose do të zbatojnë idetë e tyre të biznesit.

Halili shtoi se Fondi sheh një potencial vërtet të madh në idetë e njerëzve të rinj dhe inovatorë dhe dëshmi për këtë është mundësia që prezantuam në thirrjen Start Up, për të aplikuar ekipet e projektit, të cilët kanë detyrimin të regjistrojnë ndërmarrjet e tyre startup brenda 30 ditëve nga marrja e njoftimit dhe përzgjedhja. “Jam shumë i lumtur që kjo mundësi u shfrytëzua nga 32 ekipe të projektit, kështu që ne arritëm t’i motivojmë këta të rinj që t’i shndërrojnë idetë e tyre të biznesit në një biznes të suksesshëm, por edhe t’i mbajmë të rinjtë të zhvillohen këtu, në vendin tonë. Jeni ju, të rinjtë dhe ndërmarrjet tuaja, ata që jeni thelbi i shëndetshëm i ekonomisë që do të na çojë përpara, drejt fillimeve të reja dhe një të ardhmeje më të mirë. Me këtë thirrje, ne kemi riafirmuar angazhimin tonë për të nxitur një kulturë të inovacionit dhe teknologjisë në shoqërinë tonë”, tha Halili.

Në thirrjen “Start Up”, e cila është e pesta me radhë, në FIZHT arritën 363 aplikime për projekte nga ndërmarrje dhe ekipe projektesh, gjë që flet për numrin e madh të entuziastëve dhe sipërmarrësve, të cilët falë instrumenteve të tillë ndjejnë guximin për të filluar zbatimin e ideve të tyre inovatore. Në bazë të vendimit të Komisionit të Miratimit të Investimeve, janë përzgjedhur për financim 61 projekte në kuadër të instrumentit “Start Up”, të cilët nga sot do të nisin zbatimin e ideve të tyre inovatore dhe zgjidhjeve kreative.

https://www.facebook.com/photo?fbid=920342892989511&set=a.481984456825359

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
donarti-750x504
Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit
417492075_977054733775848_8622112516877266911_n
Bujar Osmani takohet me Erdoganin në Turqi
BDI-VMRO-bllokon-cdo-gje-europiane-ne-Kuvend-dhe-ua-merr-qytetareve-mbi-500-milione-euro-670x430
Revoltë në BDI: Sela kërkon shumë! Zyrtarët integristë i kërkojnë Ahmetit që në zgjedhje të dalin vetë
xhemail-jusufi-1
BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

DIASPORA