A po përzihet Edi Rama në “punët e brendshme” të shqiptarëve të Maqedonisë?

Autori

Autori

Portali Tetova

May 2, 2024, 02:05

Shkruan: Fejzi Hajdari

Edi Rama dhe kreu i Tiranës Erion Veliaj, të njohur si “dorëlirë” për ndarjen e “çmimeve” dhe “shpërbimeve” kur janë në pyetje “yjet estradës serbe” si Goran Bregoviqi, Zdravko Çoliqi e tjerë, si duket këtë avaz “ndajre mirënjohjesh e çmimesh”, me inrecion kanë fillaur ta praktiojnë edhe më politikanët shqiptarë. Por, kur është fjala për këta të fundit, kriterin e ndarjes e bëjnë sipas “gustos të personale” (shijes), prandaj rrjedhimisht i “shpërblejnë” politikanët të cilët njihen si “antiALBIN”, dmth që nuk janë në një linjë me Albin Kurtin, kryeministrin e Republikës së Kosovës, që rrjedhimisht i bie edhe anti opozitës së këtushme.

Edhe një kriter tjetë, merret për bazë gjatë përzgjedhjes së “të përkëdhelurve”, është doza e “OpenBallkanizmit” të politikanëve që shpërblehen. Fjalën e kam për ithtarët “përqafuesit” e “Open Ballkanit”, ide kjo ruse, e cila në vitin 2019 në Novi Sad të Serbisë, u promovua nga presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministri Edi Rama, i cili më vonë hoqi dorë nga ky projekt për të cilin kishte lobuar me vite…

Pra, që të jem më i drejtëpërdrejt (direkt), “i shbërblyeri i sotëm” i Ramës, Ali Ahmeti, gjykuar sipas këtij kriteri të kryeministrit të Shqipërisë, i plotëson të gjitha këto kriteret të Ramës: është kundërshtar i Albin Kurtit dhe është Open Ballkanist i përbetuar… Këto janë dy kritere të cilët shqiptarët e Maqedonisë së Veriut, i kundërshtojnë në masë diku rreth 70 përqind.

Ju kujtohen fotografitë e Ali Ahmetit me presidentin serb Aleksandar Vuciq, sidomos “ekzaltimi” i Alisë, në shoqëri me presidenti serb gjatë fotografimit.

Dua të them se Edi Rama, pak a shumë, edhe opozita kosovare në pako me disa media të Prishtinës, tanimë 3 ciklet e fundit zgjedhore më shumë po krijojnë huti tek shqiptarët e Maqedonsië me përzierjen e tyre, sesa po kontribuojnë për ngritjen e vetëdijës, gjë për të cilët ndihmë kanë nevojë shqiptarët e Maqedonisë së Veriut.

Akti i sotëm i Tiranës, tregon edhe dyfytyrësin e të dy protagonistëve të këtij eventi (Rama-Ahmeti)… Kur Albin Kurti i viziton shqiptarët e Maqedonisë dhe kur masa e tubuar e shqiptarëve rreth tij mbërrinë shifra marramendëse, alarmohet Vuciqi, Rama dhe Ahmeti, me akuzën se “Albini po përzihet në punë të brendshme të shqiptarëve, për ta mposhtë Ali Ahmetin”. Kështu “ankohen” Rama dhe Vuçiqi! Po sot, kush, kujt (?) po i përzihet në punë të brendshme???

Rezime: Përzierja e Kurtit në “punët e brendshme të shqiptarëve të Maqedonisë”, nënkupton “betejën pro Perëndim, antiRusi e Serbi dhe kundër Open Ballkanit”, kurse përzierja e Vuçiqit dhe Edi Ramës në “punët e brendshme në Maqedoni”, nuk jam shumë i sigurtë se nënkupton këtë… Prandaj gjërat janë shumë të qarta… shqiptarët e Maqedonisë dinë ta vlerësojnë se cili opsion është më i mirë…

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Ali Ahmeti -David Geer
Bashkimi Europian: Ne nuk përzihemi se kush me kë bën koalicion
arian mavriqi
Arian Mavriqi ekspozitë në Tetovë: Duhet rritur kujdesi ndaj shpendëve shtegtarë
Sasho-Mijallkov
Sasho Mijalkov prej sot në liri, drejtori i burgut të Strugës: Ka qenë shembull i mirë për të dënuarit tjerë!
Tetova-Kompanit
Cilat janë kompanitë me fitime më të mëdha gjatë 2023 në rajonin e Tetovës
Arber Zaimi
Zaimi: VLEN me rivalët u mor veçse hapur e haptazi, pa ua cënuar integritetin personal apo familjar
arben-taravari-2
Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë

DIASPORA