Abdiu-Halili: Perspektiva e evropiane është anë...

Abdiu-Halili: Perspektiva e evropiane është anëtarësimi i plotë i Ballkanit Perëndimor në BE

June 7, 2023, 05:06

Zgjerimi të mbetet prioritet edhe gjatë presidencës spanjolle me Këshillin e BE-së

Sekretarja shtetërore dhe zëvendës kryenegociatore me BE-në Drita Abdiu-Halili sot mori pjesë në sesionin hyrës të konferencës “Zgjerimi i Bashkimit Evropian në kontekstin e ri gjeopolitik” që po zhvillohet në Madrid me 7-8 qershor në Universitetin e Alcalá de Henares. Nikoqir i këtij eventi ishte Ministria e punëve të jashtme të Spanjës dhe kjo konferencë mblodhi së bashku ekspertë, politikëbërës dhe akademikë nga Maqedonia e Veriut, Spanja dhe vende të tjera anëtare të BE-së për të diskutuar gjendjen aktuale të BE-së. zgjerimi dhe perspektivat e tij në të ardhmen.

 

Zëvendës kryenegociatorja e RMV Abdiu-Halili në seancën hyrëse “Zgjerimi dhe e ardhmja e Bashkimit Evropian” realizoi një bashkëbisedim me Pascual Ignacio Navarro Ríos, Sekretar shtetëror për BE në Mbretërinë Spanjolle.

 

Në fjalën e saj ajo theksoi rëndësinë e momentit të ri gjeopolitik të krijuar nga lufta dhe agresioni rus ne Ukrainë, moment ky që riktheu zgjerimin në vëmendjen e politikave të Bashkimit Evropian dhe Maqedonia e Veriut duhet patjeter ta shfytëzojë këtë rast dhe të vazhdojë rrugëtimin drejt anëtarëaimit të plotë.

 

Përndryshe Mbretëria e Spanjës duke filluar nga 1 korriku i këtij viti do të marrë presidencën me Këshillin e Bashkimit Evropian, dhe zgjerimi i BE me vendet e Ballkabit Perëndimor duhet të mbetet prioritet i kësaj presidence në 6 muajt e ardhshëm, që janë kyçe për Maqedoninë e Veriut, kur edhe pritet përfundimi i procesit të skriningut, miratimi i ndryshimeve kushtetuese dhe hapja e klasterave dhe kapitujve në janar të vitit 2024.

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_4672
Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president
IMG_4666
Gashi: “Me qenë si Ali Ahmeti, e kisha lënë politikën dhe ju kisha thënë – hallall ju qoftë”
IMG_4665
Turqia goditet nga një tërmet
IMG_4664
Erjona Jonuzi dekorohet nga Komuna e Tetovës për kontributin në sport
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet

DIASPORA