Abdiu-Halili: Perspektiva e evropiane është anë...

Abdiu-Halili: Perspektiva e evropiane është anëtarësimi i plotë i Ballkanit Perëndimor në BE

June 7, 2023, 05:06

Zgjerimi të mbetet prioritet edhe gjatë presidencës spanjolle me Këshillin e BE-së

Sekretarja shtetërore dhe zëvendës kryenegociatore me BE-në Drita Abdiu-Halili sot mori pjesë në sesionin hyrës të konferencës “Zgjerimi i Bashkimit Evropian në kontekstin e ri gjeopolitik” që po zhvillohet në Madrid me 7-8 qershor në Universitetin e Alcalá de Henares. Nikoqir i këtij eventi ishte Ministria e punëve të jashtme të Spanjës dhe kjo konferencë mblodhi së bashku ekspertë, politikëbërës dhe akademikë nga Maqedonia e Veriut, Spanja dhe vende të tjera anëtare të BE-së për të diskutuar gjendjen aktuale të BE-së. zgjerimi dhe perspektivat e tij në të ardhmen.

 

Zëvendës kryenegociatorja e RMV Abdiu-Halili në seancën hyrëse “Zgjerimi dhe e ardhmja e Bashkimit Evropian” realizoi një bashkëbisedim me Pascual Ignacio Navarro Ríos, Sekretar shtetëror për BE në Mbretërinë Spanjolle.

 

Në fjalën e saj ajo theksoi rëndësinë e momentit të ri gjeopolitik të krijuar nga lufta dhe agresioni rus ne Ukrainë, moment ky që riktheu zgjerimin në vëmendjen e politikave të Bashkimit Evropian dhe Maqedonia e Veriut duhet patjeter ta shfytëzojë këtë rast dhe të vazhdojë rrugëtimin drejt anëtarëaimit të plotë.

 

Përndryshe Mbretëria e Spanjës duke filluar nga 1 korriku i këtij viti do të marrë presidencën me Këshillin e Bashkimit Evropian, dhe zgjerimi i BE me vendet e Ballkabit Perëndimor duhet të mbetet prioritet i kësaj presidence në 6 muajt e ardhshëm, që janë kyçe për Maqedoninë e Veriut, kur edhe pritet përfundimi i procesit të skriningut, miratimi i ndryshimeve kushtetuese dhe hapja e klasterave dhe kapitujve në janar të vitit 2024.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
xhaka-shaqiri
Xhaka e Shaqiri në Serbi, presidenti i Federatës zvicerane flet për sfidën
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
guardiola
Guardiola: Nuk jam trajneri i Realit që të premtoj Champions
IMG-20230928-WA0023
Bekim Sali me fakt shpartallon ministrin Lloga: Deputetët e ASH-së duke qenë në opozitë kanë votuar për ndryshimet në Kodin Penal!
received_3518041755177943
Miratohet plani urbanistik për fshatin Xhepçisht
Испис за лого на ДЛ
Vetëm Lotaria shtetërore mund të garantojë organizim të lojërave të fatit me përgjegjësi dhe të kontrolluara
96C1CD6B-2DF6-4C46-A134-B0A5E8B32562-1152x1536.jpeg
Kasami në varrimin e policit Afrim Bunjaku: Lavdi heroit më të ri të kombit
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion

DIASPORA