Ahmetistët e Komunës së Tearcës dhe Artan Grubi

Autori

Autori

Portali Tetova

February 5, 2023, 06:02

Nga Asim Beqiri
Zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi, mbrëmë shfrytëzoi takimin me banorët dhe aktivistët e Komunës së Tearcës që të promovoj frymën Ahmetiane dhe Ahmetismin si fenomen dhe tha që të gjithë ata që reshtohen pas Ali Ahmetit janë Ahmetistë.

Në mes tjerash Grubi tregoi se si me një telefonat ka vendosur që Qeveria të aprovoj fonde qeveritare dhe të realizohen projekte miliona euroshëve në Çair, Likovë, Haraçinë, Kërçovë, Dibër, Strugë etj.

Por Grubi në fjalimin e tij nuk përmendi as edhe një investim për Komunën e Tearcës, por tregoi që edhe kryetari i Komunës së Tearcës-Nuhi Neziri ju bën kërkesa çdo ditë “dhe nuk i len rehat”!
Nuk dihet se çfar kërkesash ka bërë kryetari i komunës Neziri (sepse nuk i tregoi në fjalimin e tij), por zëvendëskryeministri i parë Grubi duhet të ja rikujtojm që asnjë nga vendbanimet e Komunës së Tearcës nuk kanë kanalizim, vetëm dy fshatra të Komunës së Tearcës e kanë të rregulluar çështjen e ujit të pijshëm (Odri si dhe Nerashti që më në fund e rregulloi me investim të banorëve pasi që me dekada ju premtua nga partit politike ku bën pjesë edhe BDI).

Realizimi i këtyre nevojave elementare është premtuar që kur ekziston Komuna e Tearcës dhe është premtuar dhe nuk është realizuar edhe nga viti 2005 që kur kuadrot e BDI-së udhëheqin me këtë komunë e deri më tash në 2023.

 

Nëse ka “Ahmetist” më besnik në Maqedoni, janë këto të Komunës së Tearcës sepse është e vetmja komunë në Pollog ku BDI i ka fituar tërë proceset zgjedhore që nga themelimi i saj si subjekt politik në 2002.

Por ky besim i dhënë deri më tash nuk është shpërblyer thuajse aspak me projekte infrastrukturore dhe investime kapitale për vendbanimet e komunës dhe që do ndikonin për një mirëqenie për të gjithë banorët.
Poashtu ajo që duhet ta brengos lidershipin e BDI-së është se shumë “Ahmetist” nga fshatrat e Komunës së Tearcës i kanë lënë vendet e punës në administratën shtetërore dhe bashk me familjet e tyre kanë shkuar në Evropën Perëndimore.

Që ikja e popullatës dhe “Ahmetistëve” në vendet e Evropës mos të marin përmasa edhe më të mëdha, kryetari i komunës Nuhi Neziri nuk duhet ti ndalë telefonatat deri te qeveritarët shqiptarë por mundësisht edhe ti shtojë që së paku të realizojë premtimet me të cilat mori besimin e popullatës dhe fitoi në zgjedhjet lokale të 2021. Dhe nëse do ketë sukses që ti realizoj ata premtime, atëher si popullata ashtu edhe “Ahmetistët” ndoshta do të jenë më rehat!

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA