AlternAtivA: E falënderojmë ministrin Lloga që ...

AlternAtivA: E falënderojmë ministrin Lloga që mburret me punët e Alternativës

April 13, 2023, 10:04

Dje ministri i Drejtësisë, Krenar Lloga, njoftoi se e kanë finalizuar tekstin e ligjit për evidentimin e personave të paevidentuar në Librin Amë të të Lindurve.
Ndonëse ai nuk e ka përmendur, mbase me harresë të paqëllimshme, ky propozim-ndryshim ligjor është përgatitur nga ish drejtori i Drejtorisë së Librave Amë, Blerim Abazi.

Në të vërtetë, drejtori Abazi, duke bashkëpunuar me të gjitha institucionet relevante dhe organizatat vendore e ndërkombëtare, e kishte finalizuar tekstin e propozim-ndryshimit ligjor, ndërsa pas daljes së Alternativës nga qeveria, këtë punë e ka vazhduar pasuesi i tij në këtë detyrë dhe tashmë edhe ministri i Drejtësisë mburret me këtë arritje.

Sa për informacion, gjatë kohës sa Blerim Abazi ishte në pozitën e drejtorit të Drejtorisë së Librave Amë, aty janë regjistruar 30 persona që kanë pasur mungesë të evidencës, 28 vendime të tilla kanë qenë gati, ndërsa 317 persona janë evidentuar në libër të posaçëm amë, si edhe 166 persona që kanë qenë me dokumente të pakompletuara. Kjo ka qenë arsyeja që në bashkëpunim me UNCHR-në janë kërkuar dhe janë gjetur të gjithë këta persona dhe janë informuar rreth plotësimit të dokumenteve me qëllim të zgjidhjes së lëndëve të tyre. Për më tepër, ish drejtori Abazi e ka mbrojtur këtë propozim-ndryshim ligjor edhe para Komisionit për Çështje të Sistemit Politik të Kuvendin Republikan dhe kishte mbetur vetëm faza e votimit dhe kalimit në seancë plenare.

Sidoqoftë, neve na vjen mirë që propozimi tashmë është gati të kalojë dhe pavarësisht se kush e ka përgatitur e kush dëshiron t’i marrë meritat, e rëndësishme është që përmes këtij ndryshimi do të përfitojnë mjaft qytetarë që nuk kanë pasur evidencë në Librin Amë.

Mos e humb

IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija

Më shumë nga kategoria

IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
donarti-750x504
Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!
IMG_3961
Taravari me propozim: Zgjedhja e presidentit të bëhet nga Kuvendi
IMG_3956
Filloi vazhdimi i punëve në ndërtimin e Xhamisë në Tophane të Shkupit
IMG_3953
Gordana Siljanovska Davkova sërish dëshiron të jetë kandidate për president të shtetit nga radhët e VMRO-së
IMG_3952
Ora më e madhe në botë qëndron në kullën e katërt më të lartë të botës në Arabinë Saudite
IMG_3951
Kolli i thatë merr hov në Maqedoni/ Nga 56 raste të regjistruara, 14 janë fëmijë nën moshën një vjeçare
IMG_3950
Kovaçevski u kërkoi falje mediave për deklaratën e një dite më parë

DIASPORA