Anketa e NDI/ BESA rritje të vazhdueshme, kalon...

Anketa e NDI/ BESA rritje të vazhdueshme, kalon ASH-në

June 6, 2023, 02:06

VMRO-DPMNE-ja opozitare udhëheqë ndaj LSDM-së në pushtet, sipas anketës së fundit të NDI-së, ndërkaq te blloku politik shqiptar BDI-ja në pushtet është e para, ndërkaq më pas vijnë opozitarja Lëvizja BESA dhe partia që së fundmi u kyç në Qeveri, Aleanca për Shqiptarët. Partia Alternativa, nuk përmendet fare, shkruanPortalb.mk.

  1. Nëse nesë do të mbaheshin zgjedhjet parlamentare, 21,5% të anketuarve janë deklaruar se do të votonin për VMRO-DPMNE-në, 13,9%për LSDM-në, 6,2% për BDI-në, 3,6% për Lëvizjen Besa, 3,4% për Aleancën për Shqiptarët, 2,9% për Levicën, ndërkaq 1,7% për Maksim Dimitrievskin.

Ky është qëndrimi i 1.0003 qytetarëve të anketuar mbi 18-vjeç në hulumtimin e opinionit publik nga 13-24 prill i vitit 2023.Hulumtimi i opinionit publik u realizua nga Tim Institut dhe u financua nga Fondi nacional për demokraci. Margjina e gabimit është +/-3.09%

16,7% e qytetarëve kanë deklaruar se nuk do të dalin fare të votojnë. 8,5% të tjerë nuk kanë dhënë përgjigje, ndërkaq 18,3% kanë thënë se “ende nuk kanë vendosur se për kë do të votojnë”.

Sipas anketës, të anketuarit që kanë thënë se do të votojnë për VMRO-DPMNE-në, e cila është në opozitë, kanë deklaruar se vendi po shkon në drejtim të gabuar, ka problem me krimin dhe korrupsionin, por edhe nuk janë të kënaqur nga ekonomia.

Nga ana tjetër, të anketuarit që janë deklaruar se do të votojnë për partitë pushtetarë LSDM dhe BDI-në, në masë më të madhe besojnë se vendi nuk po shkon në rrugë të gabuar, ndërkaq krimin dhe korrupsionin nuk e shohin si problemin më të madh. Ata janë të kënaqur nga puna e Qeverisë.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
IMG-20230928-WA0023
Bekim Sali me fakt shpartallon ministrin Lloga: Deputetët e ASH-së duke qenë në opozitë kanë votuar për ndryshimet në Kodin Penal!
received_3518041755177943
Miratohet plani urbanistik për fshatin Xhepçisht
Испис за лого на ДЛ
Vetëm Lotaria shtetërore mund të garantojë organizim të lojërave të fatit me përgjegjësi dhe të kontrolluara
96C1CD6B-2DF6-4C46-A134-B0A5E8B32562-1152x1536.jpeg
Kasami në varrimin e policit Afrim Bunjaku: Lavdi heroit më të ri të kombit
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion

DIASPORA