Arta Bilalli Zendeli ngre në BE çështjen e anët...

Arta Bilalli Zendeli ngre në BE çështjen e anëtarësimit të Kosovës në Parlamentin Europian

Autori

Autori

Portali Tetova

January 26, 2023, 03:01

Deputetja e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) – Arta Bilalli Zendeli, ka kërkuar nga autoritet e Ansamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës përgjigje se kur do të shqyrtohet aplikimi i Kosovës në BE.

Ja pyetja e deputetes Arta Bilalli Zendeli drejtuar Kryeministres së Islandës pas prezantimit të saj para deputetëve të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës:

“Plotësisht pajtohem se Islanda e ka marrë kryesimin me Komitetin e Ministrave në një moment shumë kritik- në moment kur lu fta është rikthyer në Europë për shkak të invazionit rus në Ukrainë.

Shumë pamje nga kjo lu ftë, mua dhe popullsisë së Ballkanit na janë të njohura, sepse e kemi parë Masakrën e Reçakut në Kosovë, Masakrën e Srebrenicës në Bosnjë dhe Herzegovinë, Vukovarit në Kroaci, etj.

 

Këshilli i Europës, në fillim kishte 10 shtete. Tanimë ka 46. Një shtet – Kosova, ka aplikuar për anëtarësim në maj të vitit të kaluar”.

Kështu i është drejtuar deputetja e BDI-së Asamblesë, duke u interesuar se kur do të sillet ai aplikim në PACE, sepse, ka thënë ajo, Ballkanit Perëndimor i duhet paqe-paqe e qëndrueshme dhe Këshilli i Europës mund ti prijë këtij procesi.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion
abdush demiri
Demiri: Taravari të qartësojë pozicionin e tij, ne mbetemi të hapur për bashkëpunim opozitar
Adnan-Azizi
Azizi: Madhërimi i Selës dedikuar Ali Ahmetit
56502F6A-2DDE-4391-A6DF-6AE467A68872-1024x551.jpeg
Kasami: Fronti opozitar i gatshëm të sfidojë pushtetin
AC2A0035
Fronti opozitar: Grubi po e keqpërdor partneritetin strategjik me SHBA  

DIASPORA