BDI-ja propozon të hiqet qeveria teknike, mbete...

BDI-ja propozon të hiqet qeveria teknike, mbetet e paqartë çdo të bëhet me kryeministrin shqiptar

Autori

Autori

Portali Tetova

June 16, 2023, 01:06

BDI-ja tani bën thirrje të shfuqizohet modeli i qeverisë teknike edhe pse një vit më herët nuk u arrit konsensus për një nismë të tillë ligjore të dorëzuar në Kuvend nga VMRO-DPMNE-ja. Nisma e partisë së Mickoskit për shfuqizimin e qeverisë me mandat 100 ditor sipas modelit të Përzhinës nuk u vendos kurrë në rend dite në fillim të vitit 2022, si mungesë e konsensusit politik.
Artan Grubi nga BDI-ja tani thotë se kjo duhet të bëhet për të mos krijuar pengesa për krijimin e qeverisë së zgjeruar që ja ofroi Kovaçevski-Mickoskit.

“Përveç gatishmërisë për të lënë qeverinë ne ofruam dhe dorëheqjet tona, larguam të gjitha kushtet tjera dhe tani, sot, përpara jush gjithashtu kërkoj që të hiqet qeveria e pakuptimtë teknike e Përzhinës nga ligji për qeverinë që të mos jetë asnjë pengesë në të ardhmen”, tha Artan Grubi, BDI.

Heqja e qeverisë teknike me mandat 100 ditor vë në pikëpyetje marrëveshjen për kryeministrin e parë shqiptar dhe mënyrën se si ajo mund të realizohet.

Partitë më të mëdha edhe më herët kishin rënë dakord se ai është jofunksional dhe duhet të shfuqizohet. Spasovski ishte kryeministër i fundit teknik në 2020-ën.

“Sa më shpejtë që të hiqet qeveria teknike, aq më shpejtë institucionet do të demokratizohen, do të ketë besueshmëri më të madhe në institucione. Unë mendoj se asgjë nuk është e njëjtë si në vitin 2016, kur ishim në një shtet të kapur. Tani të gjithë jemi në një nivel më të lartë edhe si subjekte politike, edhe vetëdija tek qytetarët është më e lartë. Sipas meje nuk ka nevojë për asnjë qeveri kalimtare, teknike sido që ta quani, sepse mendoj se institucionet kanë kapacitet të marrin vendime për qytetarët”, u shpreh Oliver Spasovski, ish kryeministër teknik.

Ndërsa më herët, në një debat për të, ish kryeministri Zora Zaev dhe lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, kishin pranuar se janë në një mendje.

Mickoski: A jeni i sigurt se nuk duhet të ekzistojë?
Zaev: Nuk duhet të ekzistojë. Tani thuhet dhe është mirë të qartësohemi.

Mickoski: Mos e kërkoni pastaj kur të mbeteni në opozitë? Të mos bëni cirk.

Zaev: Qëndrimi im është se nuk duhet të ketë Qeveri të Përzhinos. Urdhëroni thoni qëndrimin tuaj.

Mickoski: Që kur ishte bërë kisha deklaruar se nuk duhet të ketë Qeveri të Përzhinos

Zaev: Por pse e kërkoni?

Mickoski: Sepse ju jeni Qeveri nga e cila populli nuk ka besim kur organizon zgjedhje.

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_4666
Gashi: “Me qenë si Ali Ahmeti, e kisha lënë politikën dhe ju kisha thënë – hallall ju qoftë”
IMG_4665
Turqia goditet nga një tërmet
IMG_4664
Erjona Jonuzi dekorohet nga Komuna e Tetovës për kontributin në sport
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet
IMG_4661
Big Mama: “Hera e parë në 23 vite karriere që nderohet puna ime si artiste nga kryetari i Komunës së Tetovës”

DIASPORA