Biden u dha një afat prej 30 ditësh që të gjith...

Biden u dha një afat prej 30 ditësh që të gjithëve të hiqnin TikTok nga pajisjet zyrtare

Autori

Autori

Portali Tetova

February 28, 2023, 09:02

Shtëpia e Bardhë të hënën u dha agjencive qeveritare 30 ditë për t’u siguruar që nuk kanë më aplikacionin TikTok në pajisjet dhe sistemet federale.

Në një përpjekje për të ruajtur të dhënat e SHBA-së, të gjitha agjencitë federale duhet të eliminojnë TikTok nga telefonat dhe sistemet dhe të bllokojnë trafikun e internetit që të arrijë kompaninë, u tha agjencive Shalanda Young drejtoresha e Zyrës së Menaxhimit dhe Buxhetit në një memo udhëzuese, e cila u pa nga Reuters.

Ndalimi, i cili u urdhërua nga Kongresi në fund të vitit të kaluar, pasoi veprime të ngjashme nga Kanadaja, BE-ja, Tajvani dhe më shumë se gjysma e shteteve të SHBA.

Ndalimi, ndërsa prek një pjesë të vogël të bazës së përdoruesve të TikTok në SHBA, shton karburant në thirrjet për një ndalim të plotë të aplikacionit të ndarjes së videove. Shqetësimet e sigurisë kombëtare për Kinën janë rritur javët e fundit pasi një tullumbace kineze notoi mbi Shtetet e Bashkuara.

 

TikTok në pronësi të ByteDance tha se shqetësimet ishin nxitur nga dezinformata dhe mohoi se e kishte përdorur aplikacionin për të spiunuar amerikanët. Veprimi nuk prek më shumë se 100 milionë amerikanë që përdorin TikTok në pajisje private ose në pronësi të kompanisë.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
guardiola
Guardiola: Nuk jam trajneri i Realit që të premtoj Champions
xhaka-shaqiri
Xhaka e Shaqiri në Serbi, presidenti i Federatës zvicerane flet për sfidën
IMG-20230928-WA0023
Bekim Sali me fakt shpartallon ministrin Lloga: Deputetët e ASH-së duke qenë në opozitë kanë votuar për ndryshimet në Kodin Penal!
received_3518041755177943
Miratohet plani urbanistik për fshatin Xhepçisht
Испис за лого на ДЛ
Vetëm Lotaria shtetërore mund të garantojë organizim të lojërave të fatit me përgjegjësi dhe të kontrolluara
96C1CD6B-2DF6-4C46-A134-B0A5E8B32562-1152x1536.jpeg
Kasami në varrimin e policit Afrim Bunjaku: Lavdi heroit më të ri të kombit
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion

DIASPORA