Deputetët e Serbisë përleshen fizikisht , përme...

Deputetët e Serbisë përleshen fizikisht , përmendet edhe emri i Albin Kurtit

Autori

Autori

Portali Tetova

July 5, 2023, 12:07

Një përplasje verbale dhe fizike ka ndodhur në seancën e sotme parlamentare të Serbisë.

Partitë opozitare kanë kërkuar që Aleksandër Martinoviq të largohet nga salla.

Ministri i Administratës Publike dhe Vetëqeverisjes Lokale nuk e bëri një gjë të tillë.

Madje, në seancë, deputetët e pozitës përmenden edhe kryeministrin e Republikës së Kosovës, Albin Kurti, shkruan Danas, transmeton “Bota sot”.

Vazhdimi i seancës së Kuvendit të Serbisë filloi me rrëmujë dhe bujë, deputetët e opozitës nuk pranuan të ulen përkundër këshillave të kryeparlamentarit, duke kërkuar që Aleksandar Martinoviq të largohej nga salla, derisa Orliq të jepte pushim, raporton Danas, transmeton “Bota Sot”.

Deputetët e opozitës, në këmbë dhe duke brohoritur “Vuçiq ik”, kërkuan që ministri i Administratës Shtetërore dhe Vetëqeverisjes Lokale, Aleksandar Martinoviq të largohet nga seanca.

Largimi i tij është kërkuar edhe për shkak të fyerjeve të djeshme ndaj deputetëve dhe aktivistëve politikë.

Martinoviqi dje i pyeti deputetët se sa fëmijë kanë dhe vlerësoi se ata që nuk kanë fëmijë “por ushqejnë këlysh e kotele dhe peshq” nuk kanë të drejtë të “mësojnë për fëmijët”.

Dragan Markoviq Palma, deputet i Serbisë së Bashkuar, u përpoq të shpjegonte se Martinoviqi është ministër dhe askush nuk mund ta nxjerrë nga salla.

Madje, zuri në gojë edhe emrin e kryeministrit të Republikës së Kosovës Albin Kurti, duke thënë se deputetët e Serbisë po i dërgojnë atij një imazh jo të mirë për Serbinë.

“Kështu i dërgoni një imazh Albin Kurtit dhe gjithë botës se asgjë nuk është në rregull në Serbi. Ky është programi juaj”, tha Markoviq dhe shtoi se ky është demonstrim i pushtetit dhe ministri Martinoviq është zgjedhur nga deputetët që kanë shumicën, jo opozita.

Nga mosmarrëveshjet ndërmjet tyre, deputetët janë përleshur edhe fizikisht.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet
IMG_4661
Big Mama: “Hera e parë në 23 vite karriere që nderohet puna ime si artiste nga kryetari i Komunës së Tetovës”
IMG_4659
Bujar Osmani e nis nga Këshilli i tij vendor: Kam privilegjin të bartë mbi supet e mia misionin presidentit të parë shqiptar
IMG_4655
Arrestohen 38 narkodilerë në operacionin policor kundër rrjetit të organizuar kriminal në Tetovë dhe Gostivar
IMG_4636
VLEN: BDI me politikat e saj destruktive dhe anti-shqiptare, nxorri në rrugë elitën intelektuale shqiptare, duke u përpjekur ti nënshtrojë e poshtërojë
IMG_4644
Sindikata e Universitetit të Tetovës organizoi protestë

DIASPORA