Deputeti gjerman: Njohja reciproke do bëhet e p...

Deputeti gjerman: Njohja reciproke do bëhet e parëndësishme kur të normalizohen marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Autori

Autori

Tetovarja

April 29, 2023, 01:04

Deputeti nga radhët e socialdemokratëve gjermanë, Josip Juratoviç, në një intervistë për Deutsche Welle, tha se pret që një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë të arrihet në frymën e kompromisit, por shtoi se pyetja është se çfarë do të ndodhë më pas “sepse ata shpesh kanë bërë kompromise”.

Çështja më e rëndësishme në marrëdhëniet ndërshtetërore mes Kosovës dhe Serbisë vazhdon të mbetet Asociacioni i Komunave me shumicë serbe, çështje kjo për të cilën kryeministri Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiç assesi të bien dakord.

Kryeministri Kurti vazhdimisht ka deklaruar se një mekanizëm një-etnik, do ta gjymtonte funksionalitetin e Kosovës multi-etnike, duke trumbetuar kështu “minishtetin” serb në Kosovë, ndërsa presidenti serb e kërkon atë si kusht për të vazhduar dialogu.

Juratoviç theksoi se kryeministri Kurti duhet të vendosë se në cilin kontekst do të organizohet Asociacioni i Komunave me shumicë serbe, por se kreu i ekzekutivit kosovar ka të drejtë edhe që ankohet se nuk dëshiron “shtet brenda shtetit”.

“Vuçiç do të duhet të ndalojë së manipuluari me serbët në Kosovë, jo vetëm Vuçiç, por ne e dimë se kush qëndron pas kësaj. Nga ana tjetër, Kosova do të duhet të pranojë faktin se ekziston një komunitet që është i pranishëm dhe duhet të integrohet në Kosovë”, tha Juratoviç.

Në këtë kontekst, deputeti gjerman nënvizoi se me nënshkrimin e marrëveshjes evropiane për normalizimin e marrëdhënieve dhe me ndërveprimin e tyre “në skenën ndërkombëtare, përmes procesit të Berlinit, përmes hyrjes në BE, përmes shumë gjërave të tjera”, çështja e njohjes ose mosnjohjes “do të bëhet e parëndësishme”.

“Kujt i intereson sot mosmarrëveshja mes Sllovenisë dhe Kroacisë, kujt i intereson që çështja e kufirit mes Belgjikës dhe Gjermanisë ende nuk është zgjidhur”, potencoi Juratoviç, teksa shtoi se vendet e Ballkanit Perëndimor nuk duhet të jenë më thjesht “kandidatë të përjetshëm”.

“Statusi i kandidatëve të përjetshëm jo vetëm që cenon besueshmërinë e BE-së, por edhe më shumë pozitën e aktorëve pro-evropianë dhe demokratikë në gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor”, tha Juranoviç.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit
417492075_977054733775848_8622112516877266911_n
Bujar Osmani takohet me Erdoganin në Turqi
BDI-VMRO-bllokon-cdo-gje-europiane-ne-Kuvend-dhe-ua-merr-qytetareve-mbi-500-milione-euro-670x430
Revoltë në BDI: Sela kërkon shumë! Zyrtarët integristë i kërkojnë Ahmetit që në zgjedhje të dalin vetë
xhemail-jusufi-1
BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

DIASPORA