Lajme

Detaje për 10 të dyshuarit për abuzim seksual, viktima me probleme sociale e shëndetësore

Autori

Autori

Portali Tetova

May 12, 2023, 02:05

Prokuroria Publike ka kërkuar masën e paraburgimit për 10 personave nga Tetova dhe Gostivari, mbi dyshimet për “tregti me fëmijë”.

Sipas organit të akuzës, gruaja e cila është kujdesur për tre fëmijë të moshës 14, 10 dhe 7 vjeçare ka detyruar vajzën për shërbime seksuale në këmbim të interesit financiar. 14 vjeçarja në cilësinë e viktimës, disa herë është kërcënuar se në rast se nuk pranon, do të kthehen të shtëpinë e kujdesit ose tek familja në të cilën kishte raporte të cenuara.

“E dyshuara e parë në vitin 2020 i ka pranuar 14 vjeçare (viktimë), më pas edhe motrën e saj 10 vjeçare dhe vëllain 7 vjeç nën angazhimin për kujdesje ndaj tyre për shkak të raporteve të cenuara në familjen e tyre.

Më pas duke shfrytëzuar paaftësinë saj por edhe duke shfrytëzuar masa të tjera të dhunës, ka detyruar fëmijën për aktivitet seksual me të dyshuarit dhe disa persona të panjohur për përfitime financiare. Disa herë, kërcënimet për t’i bërë veprimet e tilla ndaj 14 vjeçares janë lidhur me vëllain dhe motrën e saj dhe derisa nuk bën një gjë të tillë, d t’i kthen në shtëpinë për kujdes ose tek nëna e tyre.

Më pas edhe tre nga të dyshuarit, nga marrëveshja paraprake me të dyshuarën e parë duke përdorur mundësitë e njëjta në disa raste, e kanë detyruar fëmijën në aktivitet seksual me të dyshuarit dhe personat e tjerë të panjohur në mesin e të cilëve ka pasur edhe një grua”, njoftojnë nga Prokuroria për krim të organizuar.

Sipas versionit të policisë, fëmija i keqpërdorur për qëllime seksuale përveç statusit të cenuar social ka edhe anomali shëndetësore.

“I dyshuari me inicialet G.SH nga Tetova duke e shfrytëzuar paaftësinë e fëmijës dhe statusin e cenuar social dhe shëndetësor, nga një marrëveshje paraprake më të dyshuarit S.S, A.P dhe K.H e kanë shfrytëzuar fëmijën duke e obliguar të ndërmerr veprime seksuale dhe e kanë shfrytëzuar për veprime seksuale bashkërisht me të dyshuarit R.A, I.Z, I.E, A.M, Q.Q, F.A dhe A.SH në këmbim të parave në vlerë nga 50 deri në 200 euro me qëllim përfitimet personale në rrugë jo ligjore”, deklaroi Toni Angellovski, Zëdhënës i MPB-së.

Të gjithë të dyshuarit do të ndiqen penalisht për veprën penale “tregti me fëmijë”, ndërsa në akuzë u ngarkohen edhe rrethanat për kryerje të veprës ndaj personit të mitur. Sipas Konventës për të drejtat e fëmijëve, për veprat me të cilat ngarkohen të dyshuarit rrezikojnë dënime nga 8 deri në 10 vjet. /Alsat.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
452518931_1265767194697996_8406614727011396292_n
Sedat Sulejmani mer detyrën në Ministrinë e Kulturës
Screenshot-2024-07-24T133135.557
“Hero duhet t’i themi”- Luiz Ejlli shpreh ngushëllime për vdekjen e Faton Hajrizit
Screenshot_11-1-780x470-1-696x419
Toshkovski: Kjo që po ndodh nëpër burgje është turp për Maqedoninë
stadiumi-i-tetoves-1130x635-1-696x391
Komuna e Tetovës pret lejen e ndërtimit që të fillojnë punët për ndërtimin e stadiumit të ri
Screenshot-11-26
Futbollisti i Interit fejohet me modelen nga Gjakova
wefgwegwfeweg
Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë, thonë nga MPB

DIASPORA