Detaje për 10 të dyshuarit për abuzim seksual, ...

Detaje për 10 të dyshuarit për abuzim seksual, viktima me probleme sociale e shëndetësore

Autori

Autori

Portali Tetova

May 12, 2023, 02:05

Prokuroria Publike ka kërkuar masën e paraburgimit për 10 personave nga Tetova dhe Gostivari, mbi dyshimet për “tregti me fëmijë”.

Sipas organit të akuzës, gruaja e cila është kujdesur për tre fëmijë të moshës 14, 10 dhe 7 vjeçare ka detyruar vajzën për shërbime seksuale në këmbim të interesit financiar. 14 vjeçarja në cilësinë e viktimës, disa herë është kërcënuar se në rast se nuk pranon, do të kthehen të shtëpinë e kujdesit ose tek familja në të cilën kishte raporte të cenuara.

“E dyshuara e parë në vitin 2020 i ka pranuar 14 vjeçare (viktimë), më pas edhe motrën e saj 10 vjeçare dhe vëllain 7 vjeç nën angazhimin për kujdesje ndaj tyre për shkak të raporteve të cenuara në familjen e tyre.

Më pas duke shfrytëzuar paaftësinë saj por edhe duke shfrytëzuar masa të tjera të dhunës, ka detyruar fëmijën për aktivitet seksual me të dyshuarit dhe disa persona të panjohur për përfitime financiare. Disa herë, kërcënimet për t’i bërë veprimet e tilla ndaj 14 vjeçares janë lidhur me vëllain dhe motrën e saj dhe derisa nuk bën një gjë të tillë, d t’i kthen në shtëpinë për kujdes ose tek nëna e tyre.

Më pas edhe tre nga të dyshuarit, nga marrëveshja paraprake me të dyshuarën e parë duke përdorur mundësitë e njëjta në disa raste, e kanë detyruar fëmijën në aktivitet seksual me të dyshuarit dhe personat e tjerë të panjohur në mesin e të cilëve ka pasur edhe një grua”, njoftojnë nga Prokuroria për krim të organizuar.

Sipas versionit të policisë, fëmija i keqpërdorur për qëllime seksuale përveç statusit të cenuar social ka edhe anomali shëndetësore.

“I dyshuari me inicialet G.SH nga Tetova duke e shfrytëzuar paaftësinë e fëmijës dhe statusin e cenuar social dhe shëndetësor, nga një marrëveshje paraprake më të dyshuarit S.S, A.P dhe K.H e kanë shfrytëzuar fëmijën duke e obliguar të ndërmerr veprime seksuale dhe e kanë shfrytëzuar për veprime seksuale bashkërisht me të dyshuarit R.A, I.Z, I.E, A.M, Q.Q, F.A dhe A.SH në këmbim të parave në vlerë nga 50 deri në 200 euro me qëllim përfitimet personale në rrugë jo ligjore”, deklaroi Toni Angellovski, Zëdhënës i MPB-së.

Të gjithë të dyshuarit do të ndiqen penalisht për veprën penale “tregti me fëmijë”, ndërsa në akuzë u ngarkohen edhe rrethanat për kryerje të veprës ndaj personit të mitur. Sipas Konventës për të drejtat e fëmijëve, për veprat me të cilat ngarkohen të dyshuarit rrezikojnë dënime nga 8 deri në 10 vjet. /Alsat.mk

Mos e humb

IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija

Më shumë nga kategoria

IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
donarti-750x504
Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!
IMG_3961
Taravari me propozim: Zgjedhja e presidentit të bëhet nga Kuvendi
IMG_3956
Filloi vazhdimi i punëve në ndërtimin e Xhamisë në Tophane të Shkupit
IMG_3953
Gordana Siljanovska Davkova sërish dëshiron të jetë kandidate për president të shtetit nga radhët e VMRO-së
IMG_3952
Ora më e madhe në botë qëndron në kullën e katërt më të lartë të botës në Arabinë Saudite
IMG_3951
Kolli i thatë merr hov në Maqedoni/ Nga 56 raste të regjistruara, 14 janë fëmijë nën moshën një vjeçare
IMG_3950
Kovaçevski u kërkoi falje mediave për deklaratën e një dite më parë

DIASPORA