Djersitjet e natës mund të jenë shenjë e diçkaj...

Djersitjet e natës mund të jenë shenjë e diçkaje serioze

Autori

Autori

Tetovarja

April 29, 2023, 01:04

Shumicën e netëve zgjohem duke vuajtur nga një djersitje të tmerrshme. Ndonjëherë rrobat e mia janë të lagura dhe më duhet të vendos një peshqir për të mbrojtur shtratin. Mjeku im tha se mund të jetë një shenjë e kancerit të gjakut dhe më ka thënë të bëj disa analiza. A duhet të shqetësohem?”

Janë këto disa nga pyetjet e një shqetësimi madhor me të cilat po hasen shumë persona në mbarë botën. Për këtë, është e rëndësishme të shkoni te mjeku i përgjithshëm nëse vuani nga djersitja gjatë natës.

Djersitjet e natës mund të jenë shenjë e diçkaje serioze – duke përfshirë një lloj kanceri të gjakut të quajtur mieloma. Por më së shpeshti, ato shkaktohen nga diçka jo e keqe, siç është menopauza, një infeksion, efektet anësore të ilaçeve ose përdorimi i rëndë i alkoolit.
close
volume_off

Nëse djersitja vjen me humbje peshe, është shkak për shqetësim. Së bashku, këto simptoma mund të tregojnë për kancerin e mielomës dhe limfomës, apo edhe infeksionin bakterial të tuberkulozit.

Pacientët gjithmonë duhet t’i nënshtrohen hetimeve, zakonisht duke filluar me analizat e gjakut dhe urinës dhe një radiografi të gjoksit. Është e mundur që mund të nevojiten më shumë teste të bazuara në spital, të tilla si një skanim MRI dhe/ose një biopsi kockore.

Po çfarë është mieloma?

Mieloma është një kancer i një prej llojeve të qelizave të gjakut që prek sistemin imunitar, kockat dhe veshkat. Mund të jetë më e zakonshme tek njerëzit me një prejardhje familjare të sëmundjes, por faktorët më të mëdhenj të rrezikut janë mosha e vjetër, përkatësia etnike me ngjyrë dhe, në disa raste, obeziteti.

Fatmirësisht, prognoza për mielomë është shpesh shumë e mirë. Trajtimet janë përmirësuar gjithashtu shumë në dy dekadat e fundit. Më shumë se gjysma e pacientëve mbijetojnë për të paktën pesë vjet pas diagnozës, sipas Cancer Research UK.

Prezenca e këtyre simptomave shkakton depresion

Prezenca e të tilla simptomave na bën që të ngremë qindra pyetje në kokën tonë, për të cilat duam të marrim një përgjigje imediate. Por ndërkohë, diçka tjetër na ndodh në trup, pasi depresioni na pushton në këtë moment.

Por, fatmirësisht për këtë ka shumë lloje të ndryshme të ilaçeve kundër depresionit. Familja e barnave të përshkruara më shpesh quhen frenues selektiv të rimarrjes së serotoninës, ose SSRI. Ata gjithashtu trajtojnë ankthin, çrregullimet e të ngrënit, OCD dhe madje edhe sindromën e zorrës së irrituar.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
ciggarre
Cigarja, shkak që infermierja të sulmohet fizikisht në Maqedoni
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit
417492075_977054733775848_8622112516877266911_n
Bujar Osmani takohet me Erdoganin në Turqi
BDI-VMRO-bllokon-cdo-gje-europiane-ne-Kuvend-dhe-ua-merr-qytetareve-mbi-500-milione-euro-670x430
Revoltë në BDI: Sela kërkon shumë! Zyrtarët integristë i kërkojnë Ahmetit që në zgjedhje të dalin vetë

DIASPORA