Drenoci i Tetovës, e nderoi lirinë e Kosovës me...

Drenoci i Tetovës, e nderoi lirinë e Kosovës me trimin Aliriza Selmanin

Autori

Autori

Portali Tetova

April 5, 2023, 11:04

Shkruan Ismet Jonuzi-Krosi
ALIRIZA SELMANI ( 06.11.1973 – 27.05.1999)
Drenoci i Tetovës, e nderoi lirinë e Kosovës edhe me trima, të cilët kurrë s’iu frikësuan armikut sllavoçetnik. Midis luftëtarëve që u flijuan për shqiptari dhe për Kosovën e lirë, është edhe trimi, Aliriza Selmani.

Alirizahu lindi më 5 nëntor të vitit 1973 në Cerovë të Tetovës, por që më vonë familja e tij dhe ai erdhën për të jetuar në Drenoc të Tetovës. Ishte djali më i vogël i xha Selmanit, i cili si prind i mirë, edhe konakun e tij të vogël e kishte edukuar në frymën e atdhedashurisë Shkollën fillore, Alirizahu e mbaroi në shkollën “Migjeni” në Tetovë.

Për të siguruar kushte e rehati në familje, ai, u largua në mërgim, ku qëndroi dhe punoi për disa vjet. Ishte në Gjermani nga viti 1994 deri në vitin 1996. duke i ndihmuar kështu jashtëzakonisht familjes së tij Selmani në Drenoc. Edhe jashtë vendit, kudo, Alirizahu la përshtypje vëllazërore e sjellje shembullore. Takoi shumë shokë, shoqe e miq dhe me të gjithë bisedonte për vendlindjen e për çështjen kombëtare. Pati bashkëpunim e mirëkuptim me të gjithë që i njohu dhe i takoi.

Por, gjatë luftës së lavdishme dhe emblematike të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, nuk mundi të rrije i qetë. Vendosi të vijë e të luftojë, për të nderuar dhe mbrojtur tokën mëmë. Emblema e UÇK-së, e Adem Jasharit, Hamzës, bacë Shabanit, Qamil Ilazit (Bardhit), Rexhep Bislimit, Naim Bekës- Sokolit, dhe trimave të tokës heroike, i jepnin shumë forcë e moral për të ardhë sa më parë në Kosovën kreshnike.

U inkuadrua në Zonën Operative të Pashtrikut në Prizren, ku u njoh me shumë bashkëluftëtarë dhe qëndroi aty deri në flijim e në përjetësi. Alirizahu, ra dëshmor heroikisht më 27 maj, 1999 në rajonin e Pashtrikut të Kosovës, ku vepronte si pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Kishte marrë pjesë në luftime të drejtpërdrejta midis Ushtrise Çlirimtare të Kosovës dhe forcave pushtuese barbare sllaviste.

Rënia e Alirizahut në varganin e të pavdekshmëve, ngjalli edhe më shumë forcë e angazhim liridashëse te bashkëluftëtarët e tij, për ta vazhduar luftën për liri dhe pavarësi kombëtare. Trimi, dëshmor Aliriza Selmani u varros me nderime në Varrezat e Dëshmorëve në Landovicë të Prizrenit, ku prehet edhe sot.

Lapidari i këtij ademjashari, gjendet në Gorozhupë, afër kufirit me Shqipërinë. Shqipëria Etnike, Kosova dhe Ilirida, mbeti pa luftëtarin dhe atdhetarin, fjalëpakë e punëshumë, Aliriza Selmani, trimërinë e të cilit nuk do ta harrojmë kurrë…

Alirizahu ishte fëmijë i katërt në mesin e gjashtë fëmijëve (4 djem dhe dy vajza) të prindërve, Selman dhe Fetije Selmani, të cilët tradicionalisht jetojnë me preokupimin për çështjen e atdheut. Ata kanë krenarinë që biri i tyre i dashur, vëllai, nipi e xhaxhai, u flijua për këtë tokë arbërore. Nderim veprës madhore të dëshmorit të kombit, Aliriza Selmani nga Drenoci i Tetovës.

Mos e humb

IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija

Më shumë nga kategoria

IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
donarti-750x504
Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!
Agron Memeti
Agron Memedi bashkohet si pjesë e stafit teknik te skuadra kuq e zi
enver.jpeg
Shuhet nga jeta Enver Sulejmani nga Tetova, patrioti dhe njeriu që ia kushtoi jetën futbollit
IMG_3961
Taravari me propozim: Zgjedhja e presidentit të bëhet nga Kuvendi
IMG_3956
Filloi vazhdimi i punëve në ndërtimin e Xhamisë në Tophane të Shkupit
IMG_3953
Gordana Siljanovska Davkova sërish dëshiron të jetë kandidate për president të shtetit nga radhët e VMRO-së
IMG_3952
Ora më e madhe në botë qëndron në kullën e katërt më të lartë të botës në Arabinë Saudite
IMG_3951
Kolli i thatë merr hov në Maqedoni/ Nga 56 raste të regjistruara, 14 janë fëmijë nën moshën një vjeçare
IMG_3950
Kovaçevski u kërkoi falje mediave për deklaratën e një dite më parë

DIASPORA