Edi Rama mbledh liderët shqiptar, LSDM mirëpret...

Edi Rama mbledh liderët shqiptar, LSDM mirëpret iniciativën

Autori

Autori

Portali Tetova

January 8, 2023, 02:01

Ende është e paqartë se a do të jenë prezent në Tiranë të gjithë kryetarët e partive shqiptare në Maqedoni.

”Kemi marrë ftesë por ende nuk kemi qëndrim për pjesëmarrjen” – tha Bilall Kasami.
Në Tiranë me shumë gjasa do të jenë prezent Ali Ahmeti dhe Arben Taravari. Ky i fundit mbrëmë e konfirmoi se ftesa ka ardhur në adresë të Aleancës për Shqiptarët, e nga burime partiake Klan Maqedoni mëson se Ali Ahmeti ka konfirmuar pjesëmarrjen.

Prezencën në takim e konfirmuan Menduh Thaci nga PDSH si dhe kreu i Alternativës Afrim Gashi.

E nga ana tjetër, tek blloku politik maqedonas, LSDM sheh vetëm gjera pozitive nga ky takim.

 

”Edi Rama është mik i dëshmuar i Maqedonisë dhe i popullit maqedonas. Shqipëria është vend me të cilin së bashku ecim në rrugën evropiane dhe e ndihmojmë njëri-tjetrin. Bashkë jemi edhe anëtarë të NATO-s dhe sigurish në planin ekonomik e kemi ngritur bashkëpunimin nëpërmjet iniciativës “Ballkani i hapur”.

Çdo takim që është formal dhe joformal dhe që është në interes të dy popujve, në interes të dy shteteve për ne është në drejtim të ndërtimit të një rajoni evropian” – tha Darko Kaevski.

Deri më tani, nuk ka pasur reagime nga ana e VMRO DPMNE-së dhe partive tjera maqedonase. Takimi pritet që të mbahet të martën në mbrëmje.

 

Nga burime partiake, Klan Maqedoni mëson se temë e diskutimit mund të jetë edhe stabiliteti politik i shumicës aktuale, e cila duhet të hyjë në procesin e ndryshimeve kushtetuese, që janë edhe kusht për hapjen e negociatave. Sipas këtyre burimeve, ndodhitë e fundit në BDI por edhe rebelimi i disa deputeteve të LSDM-së, mund të jenë problem shtesë i shumicës për të siguruar votat e mjaftueshme për ti kaluar ndryshimet kushtetuese në Kuvend. /KlanMacedonia/

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_4636
VLEN: BDI me politikat e saj destruktive dhe anti-shqiptare, nxorri në rrugë elitën intelektuale shqiptare, duke u përpjekur ti nënshtrojë e poshtërojë
IMG_4644
Sindikata e Universitetit të Tetovës organizoi protestë
IMG_4639
Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni
IMG_4638
KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj
IMG_4636
VLEN: BDI nxori në rrugë intelektualët shqiptar
IMG_4627-800x881-1
MPB Shpall fletarrest ndërkombëtar për Sheval Muaremin

DIASPORA