Emiratet e Bashkuara Arabe habisin botën, mbjel...

Emiratet e Bashkuara Arabe habisin botën, mbjellin grurë në shkretëtirë

Autori

Autori

Portali Tetova

February 23, 2023, 08:02

Emiratet e Bashkuara Arabe mbjellin grurë në shkretëtirë

Objektivi është të rritet siguria ushqimore në këtë shtet arab, që importon rreth 90 për qind të ushqimit.

Ferma prej 988 hektarësh është hapur më 2022 por gjatë këtij viti ka gjetur akoma më shumë zhvillim për të kultivuar produkte për ushqyerje të sigurt dhe të pastër, dhe këtu përfshihen produktet e grurit, për të cilin fermerët filluan të shfaqin më shumë interesim.

Por, ajo që i dha më shumë shtytje kultivimit të grurit ishin problemet me zinxhirët e furnizimit në vitet e fundit, për shkak të pandemisë së COVID-19 dhe luftës Ukrainë-Rusi” .

 

Ferma nuk përdor pesticide, kimikale dhe fara të modifikuara gjenetikisht dhe pritet të kontribuojë me 1,700 tonë grurë në vit.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion
abdush demiri
Demiri: Taravari të qartësojë pozicionin e tij, ne mbetemi të hapur për bashkëpunim opozitar
Adnan-Azizi
Azizi: Madhërimi i Selës dedikuar Ali Ahmetit
56502F6A-2DDE-4391-A6DF-6AE467A68872-1024x551.jpeg
Kasami: Fronti opozitar i gatshëm të sfidojë pushtetin
AC2A0035
Fronti opozitar: Grubi po e keqpërdor partneritetin strategjik me SHBA  

DIASPORA