Engjujt e BDI-së nuk besojnë në hetimet vendore

Engjujt e BDI-së nuk besojnë në hetimet vendore

Autori

Autori

Portali Tetova

July 4, 2023, 07:07

Thirrja e liderit të BDI-së, Ali Ahmeti, për hetimin e të gjithë zyrtarëve partiakë, për antikorrupsionistët, është hedhje e pluhurit në sytë e opinionit. Ish-prokurori Nakov beson se ndikimi i BDI-së në gjyqësor është i madh dhe nuk pret ndonjë veprim nga institucionet për fillimin e një procesi të tillë.

Tokë bujqësore në Shqipëri 30 mijë dollarë, shtëpi në Zajas 100 mijë dollarë, makinë Volksëagen 7 mijë euro dhe 12 332 euro në llogari bankare.

Kjo është pasuria që kreu i BDI-së, Ali Ahmeti, e ka raportuar për herë të fundit në Komisionin Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit (KSHPK) më 2 shtator 2020, pas zgjedhjes në pozitën e deputetit. Nga dorëzimi i pyetësorit e deri më sot, Ahmeti nuk ka raportuar për ndonjë ndryshim në gjendjen e tij pasurore, bëjnë të ditur KSHPK.

Edhe kjo pasuri e Ali Ahmetit mund të jetë “nën vëzhgimin” e autoriteteve hetuese, nëse vendosin t’i përgjigjen thirrjes së tij për hetim të funksionimit 20-vjeçar të BDI-së në veprimtarinë politike të Maqedonisë së Veriut. Kreu i partisë Ahmeti ishte i pari që e futi veten në listë, i gatshëm për të nisur një proces të tillë prej tij.

“Ne nuk mund të bëhemi parti, prokurorë dhe hetues dhe të përgjigjemi për çdo shpifje, as të punojmë për të zbuluar të vërtetën që i takon organeve të drejtësisë”, tha dje Ahmeti, duke thënë se integristët nuk janë engjëj dhe kërkoi ekspertë ndërkombëtarë për ti dhënë kredibilitet luftës kundër korrupsionit.

Thirrja e Ahmetit për hetimin e tij, por edhe për zyrtarët e BDI-së, vjen pas aferës së shitblerjes së qendrës së biznesit “Soravia”, e fundit në serinë e bizneseve në të cilat janë përfshirë njerëz nga rrethi i ngushtë i Ali Ahmetit.

Ish-zyrtarja kundër korrupsionit, Vanja Mihailova, në një deklaratë për media doli me dyshime për korrupsionin dhe tregtinë me ndikimin e figurave të fuqishme politike – për shkak të mënyrës së shitblerjes së “Soravia”, ku një nga bashkëpronarët është Drin Ahmeti, nipi i Ali Ahmetit.

“Dyshimet për ligjshmërinë e procedurës dhe mjetet me të cilat një i ri që “ka ndodhur” të jetë nipi i Ali Ahmetit ka arritur të blejë një objekt të tillë kapital pa mjetet e veta (edhe nëse i ka, është e nevojshme të hetohet prejardhja e parave)”, tha Mihailova për median “Local”.

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti është boshti rreth të cilit rrotullohen aferat që kanë të bëjnë me bizneset e rrethit të tij më ngushtë dhe më të gjërë familjar.

Djali i tij, Shkumbin Ahmeti, është njëri nga tre pronarët e kompanisë “Helios Plant”, së bashku me vëllezërit Drin dhe Besian Ahmeti, nipërit e liderit të BDI-së. Për Besian Ahmetin, VMRO-DPMNE bëri të ditur se para tre muajsh është emëruar sekretar i parë në ambasadën e Maqedonisë në Bruksel.

Në tetë muajt e fundit, Shkumbin Ahmeti ka hyrë në sektorin e energjisë, duke hapur dy kompani të reja për prodhimin e energjisë elektrike. E para është kompania “Theas Energu DOOEL”, kurse tjetra “Mega Pover DOO Shkup”, e regjistruar me adresë në vendbanimin Bardovci të Shkupit, kompani në të cilën është bashkëpronar me ish-këshilltarin e huaj në Qeverinë VMRO – DPMNE. /REL

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
431185269_778913454269262_405676716889227549_n
Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit, falenderon mjekun Ilir Hasani për operacionin e suksesshëm
7308C127-A9D6-48B0-9ACA-2E63C57A36C9-696x396
Si e mbajti të fshehur 3 muaj? Kallashi bëhet nënë e një djali
ciggarre
Cigarja, shkak që infermierja të sulmohet fizikisht në Maqedoni
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit

DIASPORA