Hajdari: A do ta shpetojnë edhe njëherë Ali Ahm...

Hajdari: A do ta shpetojnë edhe njëherë Ali Ahmetin, liderët e opozitës shqiptare në Tiranë?

Autori

Autori

Portali Tetova

January 9, 2023, 07:01

Shkruan: Fejzi Hajdari

Njehere e shpetuan me Deklaraten e Tiranes, 6 vite me pare, kur Aliu gjendej ne situate teper te veshtire politike
Tani, per se dyti, a do ta shpetojne pikerisht kur Ahmeti perballet me betejen me te rende qe nga ekzistimi i kesaj partie – perballjen me ‘Grupin e Zjarrit’, dhe sidomos luften kunder korrupsionit, pas paralajmerimeve te ambasadores amerikane ne Shkup se gjate mandatit do te perqendrohet pikerisht ne kete pike.

Perndryshe Takimi i Tiranes asgje te vecante e rendesishme nuk do te sjellje, sic nuk kishte sjellur, as takimi i po ketij formati para 6 vitesh. Takim do t’i mundesoje Rames edhe njehere te tregohet medemek si ‘lider i shqiptareve’ ne rajon, gje qe nga mediet e tij nen kontroll, do te qarkullojne pa numer fotografish nga ky takim. Dhe kaq. Asgje me shume e me pak.

Opozita shqiptare me pjesmarrjen bllanko ne kete takim , do t’i mundesoje Ali Ahmetit te deshmohet si lider i shqiptareve dhe parti e parivalizueshme ne Maqedonine e Veriut (MV).

 

Nje gje eshte e sigurte se vetem lidershipi i opozites nuk do te perfitoje asgje nga ky takim. Gjithcka tjeter do te jete vetem bla, bla, bla… Ne stilin: U bisedua…, u morem vesh, u dakordesuam…
Pjesemarrja ne kete takim, per ithtaret dhe mbeshtetesit e “Open Ballkanit”, do te jete edhe nje sinjal se “ideja nuk ka vdekur”!.

Dilema do te mbetet gjithmone e hapur: Çfare kerkon opozita shqiptare e Maqedonise se Veriut, pavaresisht ‘agjendes”, ne takim me mbeshtetesit e “Open Ballkanit” idese ruse te cilen e promovon Serbia? Opozita me kete pjesëmarrje sikur eshte pajtuar me gjendjen e tanishme dhe nuk pretendon me shume se kaq.

Të shkosh ne Tirane sa per ta bere nje foto me Edi Ramen, mbeshtetesin e forte te “Open Ballkan”-it dhe ne nje takim i cili per nga formati, rrethanat dhe konstelacioni, favorizon vetem Ali Ahmetin si “lidership i pakontestueshem” ne Maqedonine e Veriut, ma shume se absurd, mua me duket shume naiv dhe diletantesk.

 

Me takime qe afirmojne lojtaret OpenBallkanistë, nuk i jepet shtytje vendeve per integrime euro-atlantike. Kjo eshte e kunderta e ketij rrugetimi. Eshte pikerisht vetem lufta kunder korrupsionit dhe krimit, ajo qe vendin mund ta shtyej shpejt drejte integrimeve. Ne fakt, kete po e kerkon edhe SHBA-ja por edhe BE’ja.

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet
IMG_4661
Big Mama: “Hera e parë në 23 vite karriere që nderohet puna ime si artiste nga kryetari i Komunës së Tetovës”
IMG_4659
Bujar Osmani e nis nga Këshilli i tij vendor: Kam privilegjin të bartë mbi supet e mia misionin presidentit të parë shqiptar
IMG_4655
Arrestohen 38 narkodilerë në operacionin policor kundër rrjetit të organizuar kriminal në Tetovë dhe Gostivar
IMG_4636
VLEN: BDI me politikat e saj destruktive dhe anti-shqiptare, nxorri në rrugë elitën intelektuale shqiptare, duke u përpjekur ti nënshtrojë e poshtërojë

DIASPORA