Imami i xhamisë goditet me thikë teksa falte na...

Imami i xhamisë goditet me thikë teksa falte namazin e sabahut (video)

Autori

Autori

Portali Tetova

April 11, 2023, 09:04

Një imam i xhamisë në qytetin Paterson në shtetin e New Jersey-it në SHBA i populluar nga komuniteti turk dhe mysliman, është sulmuar me thikë teksa po falte namazin e sabahut, raporton Anadolu.

Imami i xhamisë së quajtur “Xhamia Omar”, Sayed El-Nakib u godit me thikë nga sulmuesi i cili u fsheh në mesin e xhematit ndërsa ai ishte në sexhde teksa po falte namazin e sabahut të dielën, më 9 prill.

Në pamjet e kamerave të sigurisë të xhamisë, shihet qartë se sulmuesi i quajtur Sherif Zorba (32), i cili ishte në rreshtin e tretë, ka kërcyer mbi besimtarët të cilët ishin në sexhde dhe ka goditur me thikë imamin 65-vjeçar.

Më vonë, Zorba, i cili kërcënoi me thikë në dorë ata që u përpoqën ta ndalonin, teksa ishte gati të ikte nga dera e xhamisë u kap nga komuniteti dhe u dorëzua në polici.

Thuhet se Imam Al-Nakib, i cili po trajtohej në spitalin Saint Joseph, pak minuta larg xhamisë, nuk ishte në rrezik për jetën.

 

Në deklaratën e tij thuhet se i dyshuari, i cili ka deklaruar se ishte nga Istanbuli dhe mësohet se ka ardhur në SHBA kohën e fundit, ka marrë pjesë dje në seancën e tij të parë në burgun e Qarkut Bergen, i shoqëruar nga një përkthyes turk dhe akuzohet për “armëmbajtje pa leje dhe tentativë për vrasje”.

Në njoftimin për media, administrata e xhamisë, e cila përfshinte detajet e ngjarjes, nuk përmendi pse Zorba kreu sulmin, por theksohet se hetimet për këtë incident vazhdojnë.

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
hoxha-kryqi
Hoxha nga Tetova me porosi: Hiqeni sa me shpejt Kryqin prej 15 metrave në Kodrën e Diellit, se ndryshe…!

DIASPORA