Ja kush do jenë viktimat e kyqjes së Aleancës n...

Ja kush do jenë viktimat e kyqjes së Aleancës në Qeveri?

Autori

Autori

Portali Tetova

February 10, 2023, 08:02

Aleanca për Shqiptarët do të jetë pjesë e Qeverisë, vendosi organi më i lartë i partisë dhe Bordi Qendror i LSDM-së dha dritën jeshile për hyrjen e saj në koalicionin qeveritar.

Mbrëmë pas seancës së organit më të lartë partiak të Aleancës për Shqiptarët, kryetari i kësaj partie Arben Taravari ka konfirmuar se po hyjnë në Qeveri dhe ka shpallur funksionet që duhet t’u takojnë.

“Kryesia qendrore e Aleancës për Shqiptarët në seancën e sotme pranoi me shumicë votash hyrjen në Qeveri. Ministria e Shëndetësisë, ajo e Drejtësisë, Ministrin e Shoqërisë Informatike dhe Administratës apo zëvendëskryeministri për Çështjet Ekonomike janë rënë dakord si portofol që do t’i përkasin Aleancës për Shqiptarët”.

Poashtu siç informojn nga ASH, kësaj partie do ti takojë edhe posti i zëvendësministrit të mbrojtjes dhe të bujqësis, informon “tetova1”.

Kush do jenë funksionarët qeveritarë që duhet ti lënë postet e tyre
Nëse analizohen postet qeveritare që i janë ndarë ASH, shumë lehtë mund të vërehet se kjo parti kryesisht do i marë postet që aktualisht i ka Alternativa, LSDM dhe Grupi i Zjarrit.

Në pamje të parë mund të vërehet se BDI aspak nuk dëmtu nga kyqja e ASH-së në Qeveri, por nga LSDM kanë theksuar se ata si parti do të kenë numër të njëjtë ministrash që do të thotë se ka gjasa ndonjë ministër i BDI-së ta lëshon postin dhe të zëvendësohet nga kuadër i LSDM-së.

Përndryshe deri më tash dihet që funksionarët qeveritarë që nuk do jenë pjesë e Qeverisë në të ardhmen janë:
Bekim Sali-Ministër i Shëndetësis dhe kuadër i Alternativës
Nikolla Tupançevski-Ministër i Drejtësis dhe kuadër i LSDM-së

Abdylshyqyr Abedini-Zëvendësministër i Bujqësis dhe kuadër i Alternativës
Bashkim Hasani-Zëvendësministër i Mbrojtjes dhe kuadër i BDI-së respektivisht Grupit të Zjarrit.

Fatmyr Bytyqi – zëvendëskryeministri për Çështjet Ekonomike dhe kuadër i LSDM-së ose
Admirim Haliti – Ministër i Shoqërisë Informatike dhe Administratës dhe kuadër i Alternativës.

Seanca për rikonstruimin e Qeverisë mund të caktohet për të hënën, tha kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi, nëse gjatë ditës kryeministri Dimitar Kovaçevski ua dorëzon deputetëve propozimin për përbërjen e kabinetit të ri qeveritar. /tetova1/

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
IMG-20230928-WA0023
Bekim Sali me fakt shpartallon ministrin Lloga: Deputetët e ASH-së duke qenë në opozitë kanë votuar për ndryshimet në Kodin Penal!
received_3518041755177943
Miratohet plani urbanistik për fshatin Xhepçisht
Испис за лого на ДЛ
Vetëm Lotaria shtetërore mund të garantojë organizim të lojërave të fatit me përgjegjësi dhe të kontrolluara
96C1CD6B-2DF6-4C46-A134-B0A5E8B32562-1152x1536.jpeg
Kasami në varrimin e policit Afrim Bunjaku: Lavdi heroit më të ri të kombit
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion

DIASPORA