Janari ekstrem i ngrohtë, mbi mesataren me 3.3 ...

Janari ekstrem i ngrohtë, mbi mesataren me 3.3 gradë

Autori

Autori

Portali Tetova

February 3, 2023, 08:02

Muaji janar i vitit 2023 karakterizohet si muaj ekstrem i ngrohtë dhe mesatar deri në muaj të lagësht në krahasim me vlerat mesatare shumëvjeçare.

Temperatura mujore ka lëvizur nga 0.9 gradë Celsius në Mavrovë deri në 7.6 në Gjevgjeli. Krahasuar me temperaturat mesatare mujore të janarit, për një periudhë tridhjetëvjeçare (1991-2020), ky vit ka qenë 3.3 gradë mbi mesataren në nivel shtetëror, informon DPHM.

Në pjesën e dytë të muajit janë shënuar temperatura të larta maksimale dhe minimale, të pazakonta për këtë pjesë të vitit dhe nga data 17 deri më 24 ka pasur depërtim të valës së ngrohtë.

Temperaturat mesatare maksimale kanë qenë nga 5.1 gradë në Mavrovë deri në 12.6 gradë në Gjevgjeli.

Temperatura maksimale më e lartë është matur më 18 janar në Demir Kapi dhe ka qenë 19.9 gradë, por nuk ka qenë më e lartë se maksimalja absolute prej 20.3 gradë e matur në Gjevgjeli në janar të vitit 2018.

Temperaturat minimale mesatare kanë qenë nga -2.1 gradë në Berovë deri në 3.5 gradë në Gjevgjeli. Temperatura më e ulët gjatë muajit është matur në Berovë më 7 janar dhe ka qenë -7.4 gradë.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
guardiola
Guardiola: Nuk jam trajneri i Realit që të premtoj Champions
xhaka-shaqiri
Xhaka e Shaqiri në Serbi, presidenti i Federatës zvicerane flet për sfidën
IMG-20230928-WA0023
Bekim Sali me fakt shpartallon ministrin Lloga: Deputetët e ASH-së duke qenë në opozitë kanë votuar për ndryshimet në Kodin Penal!
received_3518041755177943
Miratohet plani urbanistik për fshatin Xhepçisht
Испис за лого на ДЛ
Vetëm Lotaria shtetërore mund të garantojë organizim të lojërave të fatit me përgjegjësi dhe të kontrolluara
96C1CD6B-2DF6-4C46-A134-B0A5E8B32562-1152x1536.jpeg
Kasami në varrimin e policit Afrim Bunjaku: Lavdi heroit më të ri të kombit
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion

DIASPORA