Jovanoviq: BE’ja planifikon që Maqedonia të mos...

Jovanoviq: BE’ja planifikon që Maqedonia të mos ekzistoj!

Autori

Autori

Portali Tetova

May 19, 2023, 09:05

Politikani serb Çedomir Jovanoviq në potkastin “Bure barut” është shprehur për politikat e BE’së kundrejt Ballkanit, me ç’rast ka thënë se Bashkimi Evropian (BE) planifikon ta zgjidhe problemin e Maqedonisë së Veriut në atë mënyrë që ajo të mos ekzistojë.

“Do ta zgjidhim problemin e Maqedonisë, ashtu që ajo të mos ekzistojë dhe një gjë e tillë po ndodh tanimë 3 vite me radhë. Zaevi tanimë ka ikur, ai u tradhtua.

U tradhtua nga BE’ja. Ata i thanë takohu me ish-kryeministrin grek Cipras dhe zgjidhe problemin e emrin më në fund, dhe Zaev këtë e bëri. Kjo është një temë shumë e rëndë për Maqedoninë. Ne (sërbët) ua kontekstojmë, religjionin (fenë), grekët identitetin, shqiptarët territorin kurse bullgarët i kontestojnë të gjitha, gjuhën dhe gjithcka tjetër”.

Jovanoviq rikujtoi se Zaevi në Presë nënshkroi marrëveshje dhe në vend që për këtë t’i çelin negociatat me Maqedoninë, BE’ja e shtyri fillimin e negociatave për 6 muaj.

“Kjo ishte iniciativë franko-gjermane, kur presidenti francez Makron u shpreh se nuk është koha për zgjerimin e BE’së dhe se BE’ja së pari duhet te merret me zgjidhjen e problemeve të veta dhe më pastaj fliste për idenë e anëtareve të mëdhaja dhe të vogla të BE’së.

Por, ndërkohë u paraqit Bullgaria me kushtete e saja dhe tanimë kemi kusht të ri për të cilin duhet të shprehet Maqedonia. Ata kërkojnë që gjuha bullgare të jetë e barabartë me gjuhën maqedonase dhe atë shqipe, kërkojnë që Maqedonia të jetë shtet edhe i popullit bullgar. Domethënë kërkojnë dicka që maqedonasit assesi nuk mund ta japin”, ka thënë ndër të tjera politikani respektivisht kreu i Liberalëve serb Çedomir Jovanoviq.

P.S. Ky prononcim i tij lidhur me cështjen e Maqedonisë së veriut është bërë viral në rrjetet sociale

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
hoxha-kryqi
Hoxha nga Tetova me porosi: Hiqeni sa me shpejt Kryqin prej 15 metrave në Kodrën e Diellit, se ndryshe…!

DIASPORA