“Kod”: Dhëndri i Ali Ahmeti, biznese milionëshe në Maqedoni

Autori

Autori

Portali Tetova

July 5, 2023, 11:07

Dyshimet për përfshirje në krim dhe korrupsion të familjarëve të kryetarit të BDI-së Ali Ahmeti po dalin për çdo ditë. Pas çdo informacioni të ri, shtohet edhe lista e një familjari tjetër të kreut të BDI-së. Së fundi emisioni investigativ “KOD” zbulon pemën e kompanive të familjarëve të Ali Ahmetit, të cilët janë të përfshirë në biznese në Maqedoni, disa prej të cilave përfitojnë edhe tenderë shtetëror. Përveç nipërve dhe djalit të Ahmetit, “KOD” zbardh edhe kompanitë e dhëndrit dhe vajzës së kreut të BDI-së.

“Trungu i familjes Ahmeti është plotësuar edhe me një peron. Ky është Kushtrim Smajlaj, dhëndër i Ali Ahmetit. Edhe ai ka një listë me firma. Vjen nga Gjakova, Kosovë…. Nëse këtë emër e vendosni tek kërkuesi i rrjeteve të biznesit, por si person fizik, do të shfaqen disa firma pronar i të cilave është ai. Është regjistruar në adresë në Kisella Vodë nën emrin DGNSS Menaxhment Konsultin DOO, filiali Shkup, ndërsa Kushtrimi është pronar bashkë me Uskanën, vajzën e Ali Ahmetit”.

Emisioni KOD zbulon të gjithë rrjetin e bizneseve të familjes së liderit të BDI-së, duke treguar se sa kompani zotërojnë por edhe veprimtarinë e tyre. Fillimisht shpjegon se Drin dhe Besian Ahmeti, janë djemtë e vëllait të Ali Ahmetit, Fekriut. Drini është pronar i më shumë kompanive dhe atë “Thor Industris”, kompani për zhvillimit të projekteve të ndërtimit me një filial këshillimi kompjuterik. Pronar i “Everest JD” e cila merret me inxhinieri ndërtimi, ka licencë për shfrytëzimin e burimeve minerale dhe licencë për hidrocentral.

Drin Ahmeti bashkë me vëllain e tij Besinanin dhe me kushëririn Shkumbinin, djalin e Ali Ahmetit është edhe pronar i “Helios Plant” dhe “Potham Plant” të cilat janë kompani të prodhimit të energjisë elektrike. Sipas emisionit KOD, Besiani tashmë është diplomat i dërguar në Bruksel nga ministrat e BDI-së Bujar Osmani dhe Kreshnik Bekteshi për të mbledhur investime.

Ndërsa djali i kryetarit të BDI-së, Shkumbin Ahmeti, është pronar edhe i disa kompanive të tjera dhe atë i kompanisë së prodhimit të energjisë elektrike Helios Plant, si dhe ka kompaninë “Architektas project studio – Zajas”. Ai hyn në biznesin e energjisë elektrike me kompaninë “Theas Energy”, dhe përmes asaj kompanie hyn edhe në kompanitë “Mega Power” së bashku me një izraelit dhe një indian. Djali i Ali Ahmetit, javën e kaluar, përmes kompanisë “Energy” ka marrë aksione në kompaninë “Mega S Power”, e cila është regjistruar zyrtarisht në Regjistrin Qendror.

Skandalet e njëpasnjëshme për nipërit dhe fëmijët e kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti u shfaqën pasi u bë e ditur në opinion se nipi i tij, Drin Ahmeti, pa investuar asnjë qindarkë, në bashkëpunim me investitor nga Shqipëria kanë blerë Qendrën tregtare Soroavia në Qendër të Shkupit. Drini u bë bashkëpronare me 39% të aksioneve të këtij objekti afarist pa investuar asnjë qindare, ndërsa fiton kapital prej dhjetëra milion euro. Në emisionin KOD zbuluan informata ndryshe nga ata që u thanë në konferencë për shtyp nga pronari i Soravias dhe pronarët e rinj. KOD nxjerr dokumente ku thuhet se në vitet e fundit, Q.T. Soravia ka punuar me fitime që mbulojnë kredinë dhe shpenzimet tjera të saj. /Alsat.mk

Mos e humb

IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit

Më shumë nga kategoria

IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
azizi
Azizi i Besës: Tani që ju është harxhuar karburanti, flasin për të kuqen
vlen-
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
Bereqeti-Vetura
30 vite kontriboi për kompaninë, pronari i kompanisë "Bereqeti" i ndan veturë dhuratë për ditëlindje
IMG_8972
Albin Kurti takoi liderët e koalicionit VLEN: Është hera e parë që opozita shqiptare arrin mbi 100.000 vota
IMG_8965
Qytetarët ankohen për shtrenjtimet, paga mesatare nuk i mbulon shpenzimet
IMG_8964
Ali Ahmeti: Ne nuk duhet të hapim front me Greqinë dhe Bullgarinë, as front mes shqiptarëve dhe maqedonasve

DIASPORA