Kovaçevski: Gjithë ata që ishin kundër NATO-s, ...

Kovaçevski: Gjithë ata që ishin kundër NATO-s, sot janë kundër Korridorit 8

Autori

Autori

Portali Tetova

April 20, 2023, 07:04

Për më 22 prill është paralajmëruar fillimi i punimeve për Korridorin 8. Kryeministri Dimitar Kovaçevski u shpreh i bindur se ky projekt bashkë me Korridorin 10D, do të realizohen, ndërkaq theksoi se të gjitha ata që ishin kundër anëtarësimit në NATO, sot janë kundër Korridorit 8.

“Korridoret 8 dhe 10 D do të ndërtohen dhe do t’i zhgënjejmë ata që nuk besojnë në projektin më të madh të infrastrukturës në vend, dhe këta janë të njëjtët që nuk besonin se do të bëhemi anëtarë të NATO-s. Ka kontratë të nënshkruar prej 400 faqesh në të cilën janë të përcaktuara të gjitha detyrimet, si tonat ashtu edhe të kontraktuesit.

Në lidhje me fshehtësinë e tij, do të konfirmojë se të gjitha marrëveshjet që janë pjesë e N.P. “Rrugët Shtetërore” mbartin tregues për sekretit afarist dhe konfidencialitetit, sepse përmbajnë teknologji të punës, struktura menaxhuese dhe për shkak të mbrojtjes nga konkurrenca, këto kontrata janë të tilla”, tha kryeministri Dimitar Kovaçevski.

Kovaçevski shtoi se dje Qeveria e ka autorizuar N.P. “Rrugët Shtetërore” që kontratën ta dorëzojë në Prokurorinë Publike dhe se sot e njëjta duhet të shqyrtohet nga organet e drejtësisë.

 

Dëshmi se tashmë ka filluar projekti është edhe fakti që Ndërmarrja Publike “Rrugët Shtetërore” tashmë ka publikuar shappje për punësimin e punëtorëve që do të punojnë në ndërtimin e katër autostradave,

Shpallja është e hapur deri më 25 prill, ndërsa kontratat e punës vlejnë deri më 22 janar 2028, deri në përfundimin e projektit. Orari i punës është 40 orë në javë.

Funksioni më i paguar në shpallje është ndihmësi i koordinatorit kryesor dhe përgjegjësit të projektit, i cili duhet të jetë me profesion inxhinier ndërtimi. Për këtë pozitë është paraparë pagë prej 70.052 denarëve, me tetë orë punë ditore në ndërrimin e parë.

Mos e humb

IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija

Më shumë nga kategoria

IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
donarti-750x504
Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!
Agron Memeti
Agron Memedi bashkohet si pjesë e stafit teknik te skuadra kuq e zi
enver.jpeg
Shuhet nga jeta Enver Sulejmani nga Tetova, patrioti dhe njeriu që ia kushtoi jetën futbollit
IMG_3956
Filloi vazhdimi i punëve në ndërtimin e Xhamisë në Tophane të Shkupit
IMG_3953
Gordana Siljanovska Davkova sërish dëshiron të jetë kandidate për president të shtetit nga radhët e VMRO-së
IMG_3952
Ora më e madhe në botë qëndron në kullën e katërt më të lartë të botës në Arabinë Saudite
IMG_3951
Kolli i thatë merr hov në Maqedoni/ Nga 56 raste të regjistruara, 14 janë fëmijë nën moshën një vjeçare
IMG_3950
Kovaçevski u kërkoi falje mediave për deklaratën e një dite më parë
Edi-Ramaa
Erdogani shqetësohet për Ramën: A nuk ka të ftohtë ky? (VIDEO)

DIASPORA