Lajme

Kovaçevski: Gjithë ata që ishin kundër NATO-s, sot janë kundër Korridorit 8

Autori

Autori

Portali Tetova

April 20, 2023, 07:04

Për më 22 prill është paralajmëruar fillimi i punimeve për Korridorin 8. Kryeministri Dimitar Kovaçevski u shpreh i bindur se ky projekt bashkë me Korridorin 10D, do të realizohen, ndërkaq theksoi se të gjitha ata që ishin kundër anëtarësimit në NATO, sot janë kundër Korridorit 8.

“Korridoret 8 dhe 10 D do të ndërtohen dhe do t’i zhgënjejmë ata që nuk besojnë në projektin më të madh të infrastrukturës në vend, dhe këta janë të njëjtët që nuk besonin se do të bëhemi anëtarë të NATO-s. Ka kontratë të nënshkruar prej 400 faqesh në të cilën janë të përcaktuara të gjitha detyrimet, si tonat ashtu edhe të kontraktuesit.

Në lidhje me fshehtësinë e tij, do të konfirmojë se të gjitha marrëveshjet që janë pjesë e N.P. “Rrugët Shtetërore” mbartin tregues për sekretit afarist dhe konfidencialitetit, sepse përmbajnë teknologji të punës, struktura menaxhuese dhe për shkak të mbrojtjes nga konkurrenca, këto kontrata janë të tilla”, tha kryeministri Dimitar Kovaçevski.

Kovaçevski shtoi se dje Qeveria e ka autorizuar N.P. “Rrugët Shtetërore” që kontratën ta dorëzojë në Prokurorinë Publike dhe se sot e njëjta duhet të shqyrtohet nga organet e drejtësisë.

 

Dëshmi se tashmë ka filluar projekti është edhe fakti që Ndërmarrja Publike “Rrugët Shtetërore” tashmë ka publikuar shappje për punësimin e punëtorëve që do të punojnë në ndërtimin e katër autostradave,

Shpallja është e hapur deri më 25 prill, ndërsa kontratat e punës vlejnë deri më 22 janar 2028, deri në përfundimin e projektit. Orari i punës është 40 orë në javë.

Funksioni më i paguar në shpallje është ndihmësi i koordinatorit kryesor dhe përgjegjësit të projektit, i cili duhet të jetë me profesion inxhinier ndërtimi. Për këtë pozitë është paraparë pagë prej 70.052 denarëve, me tetë orë punë ditore në ndërrimin e parë.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë

Më shumë nga kategoria

449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
Adnan-Azizi-768x463-1
Azizi: Imagjinoni deri ku shkon injoranca, hipokrizia dhe pafytyrësia e DUI-stave! Kërkojnë mbylljen e kazinove!
merko
Akuza ndaj Merkos dhe 10 personave të tjerë për krim urbanistik
-1200-630-arta-kabashi-726348369854740484565-696x3921-1-1709194693
Arta Kabashi tregon se çfarë i ka ndodhur pas ”BBV”: M’i ka ndezur …
snopce-elmi
Snopçe: Deputetët e Selës mbështetën ligjin e Artan Grubit për lojërat e fatit! (Video)
IMG_2225
Adina Osmani nga Universiteti i Tetovës, fituese e çmimit “Unaza Inxhinierike”
IMG_2223
Misi i Maqedonisë ra nga lartësia duke bë “selfi”, theu 11 brinjë

DIASPORA