Lajme

Kurti kërkon qortime, Osmani shpërndan falënderime dhe Rama thërret për momentum

Autori

Autori

Portali Tetova

June 26, 2023, 11:06

Gjykata e Serbisë në qytetin e Kralevës i ka liruar nga paraburgimi Rifat Zekën, Beqir Sefin dhe Mustafë Shemin, tre policët kufitarë të Kosovës të kapur me 14 qershor nga forcat serbe brenda territorit të Kosovës.

Por, përkundër vendimit për ndërprerje të paraburgimit të caktuar për 30 ditë, Gjykata e ka konfirmuar aktakuzën ndaj tyre, veçse ua ka mundësuar të kthehen në Kosovë dhe të mbrohen në liri.

Sipas njoftimit të Gjykatës në Kralevë, ata akuzohen për “prodhim, posedim, mbajtje dhe trafikim të paligjshëm të armëve dhe lëndëve plasëse”.

E njëjta gjykatë fillimisht mori vendim të mbahen për 30 ditë në paraburgim, por vetëm pak ditë më pas rrëzoi vendimin e parë, duke i liruar policët.

Kidnapimi i tyre, siç ka treguar kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një konferencë për media bashkë me ministren e Punëve të Jashtme të Kosovës, ndodhi me një akt agresioni nga shteti serb, të cilët, edhe sipas dëshmive të vetë policëve të rrëmbyer, u kapën derisa po drekonin në një pikë të vijës kufitare me Serbinë brenda territorit të Kosovës.

Në anën tjetër, Serbia ka versionin se ata u kapën meqë kishin kaluar brenda territorit të Serbisë.

Kurse KFOR-i, që është edhe përgjegjës për vijën kufitare mes dy shteteve, nuk ka dalur asnjëherë me një version se çfarë ka ndodhur.

Ata kanë refuzuar të prononcohen, duke u arsyetuar se akoma po mbledhin fakte.

Lirimin e policëve dhe atë të menjëhershëm, e kanë kërkuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Bashkimi Evropian dhe gjithë komuniteti perëndimor.

Pas lirimit ka reaguar kryeministri Kurti, i cili ka kërkuar që Serbia të qortohet për agresionin e treguar ndaj Kosovës, duke i kaluar në territor dhe rrëmbyer policët.

Edhe pse jemi të gëzuar që ata kthehen në familjet e tyre, ky rrëmbim konsiston në një shkelje të rëndë të të drejtave të njeriut dhe duhet qortuar. Agresioni serb duhet të mbajë përgjegjësi”, shkroi Kurti në Twitter.

Brenda linjës së njëjtë kanë qenë edhe ministrat e tij. Albulena Haxhiu e Drejtësisë dhe Xhelal Sveçla i Punëve të Brendshme kërkuan po ashtu qortim e mbajtje përgjegjësi nga Serbia.

Lajmit për lirimin e tre policëve i kanë reaguar edhe liderët e opozitës në Kosovë.

Memli Krasniqi i Partisë Demokratike të Kosovës dhe ish-kryeministri nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, kanë deklaruar se “tani është radha të shtensionohet situata në Veri”.

Për lirimin e tre policëve e shpejtë në reagim ka qenë edhe Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Ajo ka falënderuar amerikanët “për gjithë punën që ka bërë SHBA-ja për lirimin e tre policëve të Kosovës të cilët po mbaheshin të kidnapuar”.

Kurse kryeministri shqiptar, Edi Rama, ka kërkuar që të kapitalizohet mbi këtë moment e të fillojë rruga e de-eskalimit deri në normalizim.

“Kthimi i policëve të Kosovës në shtëpi është një lajm i vonuar, po gjithsesi shumë i mirë, sepse e para, i jep fund heqjes arbitrare të lirisë së tre njerëzve që s’kanë kryer asnjë krim dhe e dyta, rihap rrugën e de-eskalimit e të dialogut. Më vjen mirë që forca e arsyes fitoi mbi arsyen e forcës”, theksoi fillimisht kryeqeveritari shqiptar.

Ai i qëndron idesë së tij që duhet “një konference pa afat kohor, ku të mbyllur brenda mureve të një strukture mikpritëse nën kujdesin e bashkësisë euro-atlantike, liderët e Kosovës dhe Serbisë duhet të përmbyllin krejt pikat e marrëveshjes së normalizimit”.

Rama, që ka udhëtuar drejt Brukselit për një takim me Presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel, tha se “do t’i përcjell mikut tonë shqetësimet e mëdha për situatën kritike” dhe do ia przantojë edhe atij iden për një konferencë të tipit të mbyllur.

Të shfrytëzohet momenti ka kërkuar edhe Bujar Osmani, Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, i cili në cilësinë e kryesuesit të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), ka përshëndetur lirimin e tre policëve të kapur nga forcat serbe brenda territorit të Kosovës.

“Si kryetar i OSBE-së, unë mirëpres vendimin e Gjykatës së Serbisë për lirimin e tre policëve të Kosovës dhe u bëj thirrje palëve që të fillojnë zbatimin e Udhërrëfyesit të Shefit të Përgjithshëm për deskalimin dhe normalizimin.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
weffwerfwe
Formacioni i mundshëm, ja si pritet të rreshtohet Shqipëria kundër Italisë
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_0412-800x534
Kurti ndahet baras në shah me mjeshtrin i cili e mposhti Kasparovin
gordana-siljanovska-davkova-1068x728-1 (1)
Presidentja Siljanovska Davkova do të marrë pjesë në Samitin për paqe në Ukrainë
Arafat
Haxhinjtë vazhdojnë udhëtimin shpirtëror me vizitën në malin Arafat
lsdm-4-1-750x430-1-1
Kandidatët e LSDM-së prezantojnë programet e tyre
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
IMG_0379
Kurban Bajrami, qytetarët ankohen për çmimet e larta

DIASPORA