Kush është gjenerali rus Surovikin, i zhdukur q...

Kush është gjenerali rus Surovikin, i zhdukur që nga rebelimi?

Autori

Autori

Portali Tetova

June 30, 2023, 07:06

Gjenerali i ushtrisë ruse, Sergei Surovikin, është në mesin e gjeneralëve të lartë që janë zhdukur nga publiku që nga rebelimi i dështuar i 24 Qershorit që synonte rrëzimin e nivelit të lartë politik në Rusi.

Surovikin, 56 vjeç, trupmadh dhe me kokë të rruar, u pa për herë të fundit të më 24 qershor, kur u shfaq në një video ku shihej se nuk ndihej rehat dhe kishte frymëmarrje të vështirësuar, duke i kërkuar të hiqte dorë shefit të mercenarëve të Grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin.

Një raport i New York Times-it, i bazuar në një konferencë të inteligjencës amerikane, tha se Surovikin kishte njohuri paraprake për kryengritjen dhe se autoritetet po kontrollonin nëse ai ishte bashkëpunëtor.

Kremlini e hodhi poshtë atë raport, por të enjten nuk pranoi t’iu përgjigjej pyetjeve në lidhje me gjeneralin.

Surovikin, atëherë komandant i forcave ruse në Ukrainën jugore, iu dha komanda e përgjithshme në Ukrainë më 8 tetor – i pari që u emërua publikisht në atë rol.

Rusia sapo ishte mposhtur në rajonin verilindor të Harkivit. Brenda një muaji, ai kishte urdhëruar një tërheqje nga bregu perëndimor i lumit Dnjepër në rajonin jugor të Hersonit në Ukrainë, duke pranuar se forcat e tij ishin në rrezik të mbylleshin nga bombardimi i një ure të rëndësishme.

Kontigjenti, i vlerësuar nga SHBA-ja në 30.000 trupa, u tërhoq duke hedhur në erë urën pas largimit të tyre.

Ministri i mbrojtjes i Ukrainës dhe diplomatët perëndimorë thanë se Surovikin duket se ka rritur disiplinën, ndërsa ka shtuar gjithashtu sulmet ndaj infrastrukturës.

Imazhi i tij si një siberian gjigant, i gatshëm për të përdorur taktika brutale për të arritur rezultate, u bëri thirrje nacionalistëve rusë, të cilët mendonin se ai mund të mbikëqyrte tërheqjen pa hapur ndarje të rrezikshme të brendshme.

Megjithatë, me stagnimin e luftës, në janar ai ishte në vartësi të shefit të Shtabit të Përgjithshëm, Valery Gerasimov, duke qëndruar si një nga tre zëvendësit e Gerasimovit.

Pas tërheqjes nga Hersoni, Prigozhin, një kritik i ashpër i Gerasimovit dhe ministrit të Mbrojtjes Sergei Shoigu, e vlerësoi Surovikinin si “një njeri që nuk ka frikë nga përgjegjësia”.

Një muaj më parë, Prigozhin tha se Surovikin duhet të zëvendësojë Gerasimovin.

Kur Prigozhin organizoi kryengritjen e tij, Surovikin ishte një nga dy gjeneralët që u panë një një video derisa nxitnin atë publikisht të hiqte dorë.

Megjithatë, Surovikin dukej i sforcuar dhe në siklet.

Zyrtarët amerikanë i thanë Reuters-it të mërkurën se Surovikin kishte mbështetur Prigozhin, por se inteligjenca perëndimore nuk e dinte me siguri nëse ai e kishte ndihmuar rebelimin në ndonjë mënyrë.

Moscow Times dhe një publikues ushtarak raportuan arrestimin e Surovikin, ndërsa disa korrespondentë të tjerë të mbrojtjes thanë se ai dhe oficerë të tjerë të lartë po merreshin në pyetje nga shërbimi i sigurisë ruse FSB për të verifikuar besnikërinë e tyre.

Edhe agjencia Associated Press, duke cituar burime, ka raportuar se gjenerali Surovikin besohet se është arrestuar disa ditë pas rebelimit. Reuters nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur këto raportime.

Në vitin 2017, ndërsa komandonte Distriktin e gjerë Ushtarak Lindor të Rusisë, Surovikin, u dërgua për rreth tetë muaj në krye të forcave të dislokuara në Siri për të ndihmuar presidentin Bashar al-Assad të luftojë grupe të ndryshme rebele.

Në kohën kur ai mbaroi detyrën e tij, lufta civile ishte kthyer në favor të Assadit dhe presidenti Vlladimir Putin po përgatiste një vizitë për të njoftuar një tërheqje të forcave ruse.

Surovikin u shpërblye me komandën e Forcave Ajrore të Rusisë dhe u bë hero i Rusisë. Në vitin 2021 ai ishte gjeneral i ushtrisë, i barabartë në gradë me Gerasimovin.

Ndërsa Rusia mohoi të kishte shënjëstruar civilët, Vëzhguesi sirian për të Drejtat e Njeriut tha se sulmet ajrore ruse dhe bombardimet shpesh pa dallim vranë 5.700 civilë në dy vjet deri në shtator të vitit 2017. /REL

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
bujar-osmani-1
"Bujar Osmani është takuar me Gruevskin, bisedohet për kthimin e tij në Maqedoni"
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!

DIASPORA