Lëvizja BESA: Edhe Maqedonia të heqë dorë nga “...

Lëvizja BESA: Edhe Maqedonia të heqë dorë nga “Open Ballkani”

Autori

Autori

Portali Tetova

July 3, 2023, 02:07

Lëvizja BESA ka përshëndetur qëndrimin e fundit të kryeministrit shqiptar, Edi Rama mbi Ballkanin e Hapur. Ata kërkojnë që edhe qeveria e Maqedonisë së Veriut të heq dorë nga kjo ide dhe të përkushtohet në Procesin e Berlinit.

“Lëvizja BESA gjatë tërë kohës ka theksuar se Procesi i Berlinit ka qenë dhe mbetet angazhimi kryesor i vendeve të Ballkanit Perëndimor si një instrument për të çuar përpara demokratizimin dhe zhvillimin e rajonit.
Lëvizja BESA e përshëndet qëndrimin e fundit të kryeministrit shqiptar, Edi Rama mbi Ballkanin e Hapur, si një moment të ri që rajoni t’i kthehet Procesit të Berlinit, si një proces i garantuar dhe i qëndrueshëm i integrimit. Kërkojmë që të njëjtën gjë ta bëjë edhe qeveria e Maqedonisë së Veriut, pra, të përkushtohet në Procesin e Berlinit dhe të heq dorë nga ideja e deplasuar tashmë e Ballkanit të Hapur.

Lëvizja BESA, shqiptarët në Maqedoninë e Veriut dhe kudo që janë kërkojnë që kryeministri shqiptar të qëndrojë përkrah Kosovës kundër ofensivës serbe dhe ekspansionit sllav në Ballkan, sidomos në këto momente dramatike për integritetin dhe sovranitetin e shtetit të Kosovës.

Ne nuk përkrahim asnjë lloj zgjidhje që është e papranueshme për popullin e Kosovës dhe që është në kundërshtim me vullnetin politik dhe demokratik të popullit të Kosovës.

Duke marrë parasysh situatën në të cilën gjendet Kosova në gjithë kontekstin rajonal, Lëvizja BESA kërkon që shqiptarët të flasin të gjithë me një zë bashkë me Kosovën. Vlersojmë se sanksionet duhet t’i drejtohen Sërbisë si shtet gjenocidal në Ballkan dhe që në vazhdimësi ka tendenca ekspansioniste kundrejt popujve tjerë”, thonë nga Lëvizja BESA.

Mos e humb

IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija

Më shumë nga kategoria

IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
donarti-750x504
Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!
Agron Memeti
Agron Memedi bashkohet si pjesë e stafit teknik te skuadra kuq e zi
enver.jpeg
Shuhet nga jeta Enver Sulejmani nga Tetova, patrioti dhe njeriu që ia kushtoi jetën futbollit
IMG_3952
Ora më e madhe në botë qëndron në kullën e katërt më të lartë të botës në Arabinë Saudite
IMG_3951
Kolli i thatë merr hov në Maqedoni/ Nga 56 raste të regjistruara, 14 janë fëmijë nën moshën një vjeçare
IMG_3950
Kovaçevski u kërkoi falje mediave për deklaratën e një dite më parë
Edi-Ramaa
Erdogani shqetësohet për Ramën: A nuk ka të ftohtë ky? (VIDEO)
1681670161_maxresdefault
“Sa fëmijë duhet të bëjë një çift?” Ahmed Kalaja: Gjashtë është minimalja, kush lind 12 është kampion
policia-714x420
Vrasje e dyfishtë në Kumanovë, një i plagosur

DIASPORA