Lëvizja Besa forcon rradhët e saja, Kasami prez...

Lëvizja Besa forcon rradhët e saja, Kasami prezanton Profesoreshën Florije Miftari

Autori

Autori

Portali Tetova

January 19, 2023, 10:01

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami në vazhdën e promovimit të kuadrove të reja që po i bashkohen Lëvizjes Besa dhe emrinin e drejtorëve të departamenteve brenda partisë së tij së fundmi përmes një postimi ka prezantuar profesoreshën Florije Miftari.

“Florije Miftari është profesoreshë e shkencave ekonomike. Studimet bazike i ka mbaruar në fakultetin Ekonomik, Universiteti i Prishtinës, ndërsa studimet master i ka përfunduar në fakultetin Ekonomik, drejtimi Ekonomi Monetare në Universitetin “Kirili dhe Metodi” në Shkup. Ka doktoruar në fushën e ekonomisë në Universitetin e Prishtinës me temë “Decentralizimi fiskal dhe zhvillimi ekonomik lokal”.

Florije Miftari ka një karrierë të pasur profesionale dhe akademike, në periudhën 1990-1996 ka punuar në sektorin privat si menaxhere financiare. Prej vitit 1997-2010, ka punuar në komunën e Tetovës, fillimisht si këshilltare për zhvillim ekonomik, e më pas si udhëheqëse e sektorit për buxhet dhe financa.

Ka marrë pjesë në mënyrë aktive në procesin e decentralizimit fiskal në Republikën e Maqedonisë së Veriut, ku në kuadër të projektit “Make Decentralization Work” organizuar nga World Learning, USAID, BNJVL, ka mbajtur trajnime për kryetarë të komunave dhe këshilltarët. Poashtu, në kuadër të projektit “Mbështetja e procesit të decentralizimit”, ka dhënë trajnime në vend të punës për të punësuarit në departamentet e financave dhe tatimeve në disa komuna të Maqedonisë Veriperndimore.

 

Karrierën akademike e ka filluar që nga viti 2009-2010 si ligjëruese visiting në Universitetin e Tetovës. Nga viti 2010- 2017 është profesoreshë e rregullt në Universitetin e parë privat FON në Shkup. Poshtu, në vitin 2011-2012 angazhohet si profesoreshë viziting në Universitetin e Evropës Juglindore në Tetovë në nivelin master. Duke filluar që nga viti 2013 e aktualisht, është profesoreshë në Kolegjin AAB në Prishtinë, fillimisht si profesoreshë viziting e më vonë edhe e rregullt.” shkruan kryetari Bilall Kasami.

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_4666
Gashi: “Me qenë si Ali Ahmeti, e kisha lënë politikën dhe ju kisha thënë – hallall ju qoftë”
IMG_4665
Turqia goditet nga një tërmet
IMG_4664
Erjona Jonuzi dekorohet nga Komuna e Tetovës për kontributin në sport
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet
IMG_4661
Big Mama: “Hera e parë në 23 vite karriere që nderohet puna ime si artiste nga kryetari i Komunës së Tetovës”

DIASPORA