Ligjet për korridoret mbërritën në kuvend

Ligjet për korridoret mbërritën në kuvend

Autori

Autori

Tetovarja

May 8, 2023, 02:05

Pavarësisht thirrjeve për të mos keqpërdorur flamurin evropian, Qeveria i dërgoi në Kuvend ndryshimet ligjore për ndërtimin e korridoreve. Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane Bojan Mariçiq pranon se teksti i ndryshimeve nuk ka të bëjë fare me përshtatjen me ligjet evropiane. Ai shton se vendimi i Qeverisë është thjesht politik dhe drejton gishtin kah “E Majta”.

“Ajo që mendoj se duhet të themi hapur është se ky vendim u mor për të penguar bllokadën e paligjshme nga “E Majta”– parti pro-ruse, parti anti-NATO, parti anti-BE që do të bëjë gjithçka për të penguar korridoret që janë regjistruar në rrjetet trans-evropiane dhe për një projekt të tillë të realizuar nga një kompani amerikane”, tha Bojan Mariçiq – Zëvendëskryeministër për Çështje Evropiane.

Zëvendëskryeministri arsyeton vendimin me regjistrimin e  Korridorit 8 në rrjetin trans-evropian që do bëhet më 16 maj. Më parë, sqarime shtesë mbi përdorimin e flamurit evropian kërkuan edhe nga delegacioni i BE-së ndërsa Mariçiq thotë se ka komunikim me shkrim. Delegacioni të premten shprehu shqetësim rreth përdorimit të flamurit evropian dhe sugjeroi se ai nuk duhet të përdoret për të anashkaluar debatin publik. Kryetari VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski i bëri thirrje BE-së të reagojë përsëri.

“I bëj thirrje Zyrës së Komisionit Evropian në Maqedoni, i bëj thirrje ambasadave të vendeve të Bashkimit Evropian që gjatë ditës së sotme të prononcohen për atë që ka bërë sot Qeveria e BDI-së dhe LSDM-së,” deklaroi Hristijan Mickoski – kryetar i VMRO-DPMNE-së.

Kryetari i Komisionit parlamentar për Çështje Evropiane, Arbër Ademi, thotë se nga Delegacioni i BE-së kanë kërkuar vetëm sqarime shtesë nga Qeveria për përdorimin e flamurit evropian. Ai pret që të mërkurën në seancë plenare të miratohet nevoja për ndryshime ligjore dhe më pas teksti të shqyrtohet në Komisionin që ai e drejton.

“Besoj se të gjitha partitë politike dhe deputetët nuk do të udhëhiqen nga synimi për të krijuar incidente dhe probleme në Kuvend. Unë nuk do ta lejoj këtë dhe do të bëj gjithçka që takimi të jetë në kuadër të asaj që parashikon Rregullorja e punës”, u shpreh Arbër Ademi, BDI.

Sipas autoriteteve, ndryshimet do të mundësojnë ndërtimin më të lirë të korridoreve dhe për një periudhë më të shkurtër. Ato i referohen ligjeve për marrëdhëniet e punës, për urbanistikën, ndërtimin, shpronësimin dhe për përcaktimin e interesit publik. /alsat.mk

Mos e humb

IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija

Më shumë nga kategoria

IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
donarti-750x504
Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!
Agron Memeti
Agron Memedi bashkohet si pjesë e stafit teknik te skuadra kuq e zi
enver.jpeg
Shuhet nga jeta Enver Sulejmani nga Tetova, patrioti dhe njeriu që ia kushtoi jetën futbollit
Messi-termeti
Argjentina premton tërheqjen e fanellës ikonë të Messit me numër 10
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
IMG_3961
Taravari me propozim: Zgjedhja e presidentit të bëhet nga Kuvendi
IMG_3956
Filloi vazhdimi i punëve në ndërtimin e Xhamisë në Tophane të Shkupit
IMG_3953
Gordana Siljanovska Davkova sërish dëshiron të jetë kandidate për president të shtetit nga radhët e VMRO-së
IMG_3952
Ora më e madhe në botë qëndron në kullën e katërt më të lartë të botës në Arabinë Saudite
IMG_3951
Kolli i thatë merr hov në Maqedoni/ Nga 56 raste të regjistruara, 14 janë fëmijë nën moshën një vjeçare
IMG_3950
Kovaçevski u kërkoi falje mediave për deklaratën e një dite më parë

DIASPORA