Maqedonasit kryesojnë listën e shtetasve të hua...

Maqedonasit kryesojnë listën e shtetasve të huaj që kanë marrë nënshtetësinë bullgare

Autori

Autori

Portali Tetova

April 10, 2023, 11:04

Sipas të dhënave të Komisionit për shtetësi bullgare pranë zyrës së Presidentit të shtetit, vitin e kaluar nënshtetësi bullgare kanë marrë 1.992 maqedonas dhe maqedonasit kryesojnë listën e shtetasve të huaj që kanë marrë nënshtetësinë bullgare.

Të dhënat tregojnë se numri i tyre është në rënie krahasuar me vitet e mëparshme. Kështu, në vitin 2020, bullgarët u bënë 9098 maqedonas, ndërsa në vitin 2021 numri i tyre ishte 7696, raportojnë mediat bullgare.

Në vendin e dytë në listë janë ukrainasit – 1639 kanë marrë pasaporta bullgare vitin e kaluar, të ndjekur nga turqit me 1290 pasaporta bullgare, serbët me 556, shqiptarët me 517 dhe moldavët me 476 shtetësi bullgare.

Në vendin e shtatë janë rusët, për të cilët të dhënat e Komisionit të Shtetësisë Bullgare tregojnë se çdo ditë një rus merr pasaportë bullgare. Në vitin 2022, 356 rusë morën pasaportë bullgare, numri i të cilëve, pavarësisht luftës në Ukrainë, nuk po rritet. Në vitin e kaluar, 2021, pasaportë bullgare kanë marrë 479 rusë, ndërsa në vitin 2020 485, informon PRESSonline.al
Në vitin 2022 pasaporta bullgare kanë marrë 202 izraelitë, 88 sirianë, 50 armenë, 33 irakianë dhe 23 vietnamezë, si dhe 13 shtetas nga Bashkimi Evropian.

Në total, vitin e kaluar 7410 shtetas të huaj kanë marrë pasaportë bullgare. Në të njëjtin vit, me dekret 247 personave iu hoq shtetësia bullgare. Midis tyre ka bullgarë që u shpërngulën në një vend tjetër që nuk lejon dyshtetësinë, përfshirë ata që morën pasaporta nga Rusia dhe Bjellorusia. Në këtë përfshihen edhe ata që kanë vendosur të bëhen shtetas të Maqedonisë së Veriut, Britanisë së Madhe, Gjermanisë, Spanjës, Holandës, Polonisë, SHBA-së etj.

Që nga viti i kaluar, në Bullgari është hequr mundësia për marrjen e “pasaportave të arta” në bazë të investimeve dhe në vitin paraardhës 2021 janë lëshuar 9 pasaporta të tilla. Sipas meritës, vitin e kaluar 8 persona kanë marrë pasaportë bullgare, të gjitha me sugjerim të ministrit të Sportit.

 

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet
IMG_4661
Big Mama: “Hera e parë në 23 vite karriere që nderohet puna ime si artiste nga kryetari i Komunës së Tetovës”
IMG_4659
Bujar Osmani e nis nga Këshilli i tij vendor: Kam privilegjin të bartë mbi supet e mia misionin presidentit të parë shqiptar
IMG_4655
Arrestohen 38 narkodilerë në operacionin policor kundër rrjetit të organizuar kriminal në Tetovë dhe Gostivar
IMG_4636
VLEN: BDI me politikat e saj destruktive dhe anti-shqiptare, nxorri në rrugë elitën intelektuale shqiptare, duke u përpjekur ti nënshtrojë e poshtërojë

DIASPORA