Maqedonia me mbi 180 mijë armë të regjistruara!

Maqedonia me mbi 180 mijë armë të regjistruara!

Autori

Autori

Portali Tetova

May 4, 2023, 09:05

Në vitin 2005 u miratua Ligji për armë i cili mbetet në fuqi edhe sot me disa ndryshime. Në fillim, ligji lejonte posedim të armës në disa situata të caktuara.

Në vitin 2007 u miratua amendamenti me të cilin u hoq diskrecioni i policisë në dhënien e lejeve për armët e zjarrit të gjuetisë, duke përcaktuar se cilat kushte duhet të plotësoheshin për t’i marrë ato, por lejet për vetëmbrojtje mbeten për t’u dhënë nga institucionet.

Sipas ligjit në fuqi, arma e zjarrit ndahet në 4 kategori edhe atë: kategoria A, armë automatike që ndalohet për përdorim civil, kategoria B dhe C, armë zjarri gjysmë-automatike, pistoleta, pushkë dhe pushkë gjahu që mund të blihen me leje norma, përcjell Telegrafi.

Armët e zjarrit të kategorisë C mund të jepen në rrethana lehtësuese si dhe kategoria D e cila përfshin armë të ftohta, ajrore dhe zjarri që mund të blihen pa leje, por nevojitet regjistrim.

Municioni mund të blihet vetëm me leje të lëshuar nga Ministria e Punëve të Brendshme. Për të marrë leje për armë zjarri në Maqedoni, aplikanti duhet të jetë së paku 18 vjeç, i aftë për punë, i shëndetshëm, të mos jetë i rrezikshëm për rendin publik, të ketë vendbanim të përhershëm në Maqedoni, të ketë njohuri teknike për armët dhe rregulloret përkatëse dhe të ketë arsye të justifikuar për fitimin e një të drejte të tillë.

Në vitin 2018, në Maqedoni janë regjistruar 180 mijë armë zjarri, por vlerësimet janë se në vend ka 451 mijë armë zjarri pa leje.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
ciggarre
Cigarja, shkak që infermierja të sulmohet fizikisht në Maqedoni
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit
417492075_977054733775848_8622112516877266911_n
Bujar Osmani takohet me Erdoganin në Turqi
BDI-VMRO-bllokon-cdo-gje-europiane-ne-Kuvend-dhe-ua-merr-qytetareve-mbi-500-milione-euro-670x430
Revoltë në BDI: Sela kërkon shumë! Zyrtarët integristë i kërkojnë Ahmetit që në zgjedhje të dalin vetë

DIASPORA