Maqedonia rrezikon të mbetet pa infermiere, akt...

Maqedonia rrezikon të mbetet pa infermiere, aktualisht mungojnë afro 8 000

Autori

Autori

Portali Tetova

May 10, 2023, 01:05

Maqedonisë I mungojnë rreth 8,000 infermierë. Kushtet e rënda të punës, pagat e ulëta dhe statusi i pazgjidhur ligjor ka sjellë në ikje të madhe të këtij kuadri shëndetësor. Pos largimit drejt vendeve të BE-së, një numër i infermierëve kanë lënë spitalet shtetërore për ato private për paga dhe kushte më të mira. Shoqata e infermierëve kërkon nga Qeveria që urgjentisht të merr masa.

“Rreth 170 infermiere afërsisht për këtë periudhë një vjeçare kanë ikur jashtë shtetit. Ndërkaq ikja në sektorin privat është alarmante. Më shumë se 200 infermiere kanë shkuar në spitalet private, rreth 80 infermiere kanë dalë në pension dhe këto janë numra alarmant për një vit.

Katër janë arsyet përse infermieret emigrojnë dhe janë të pakënaqura. 1 Janë të pa paguara, të pa pranuara, të pa respektuara dhe të pakënaqura nga statusi në shoqëri. Nuk njihen për nga shkollimi I tyre, as nga detyrat e punës, nuk paguhen në bazë të përgjegjësisë”, deklaroi Gordana Beshliovska, Shoqata e Infermiereve, akushereve dhe motrave të stomatologjisë.

Edhe infermieret e Stomatologjisë thanë se institucionet shëndetësore kanë mungesë të madhe të këtij kuadri.

 

“Ne jemi profil I cili në 2022 ishte gjenerata e fundit e diplomoi si infermiere në stomatologji dhe që atëherë mungesa është shumë e madhe si në shëndetësinë shtetërore ashtu dhe në private. Problem është dhe në vendet e punës, ku punësohen kuadër I pa përshtatshëm për atë vend pune dhe të cilin patjetër ne ta trajnojmë që të punojë. Kërkuam nga ministria e Arsimit që të mund të kthehet profili ynë në shkollat e mesme të mjekësisë dhe të mund të balancohet kjo mungesë e numrit të madh të infermiereve të stomatologjisë”, tha Hamide Latifi, Koordinatore e infermiereve për Stomatologji.

Kryeministri Kovaçevski edhe një herë përsëriti se Maqedonia nuk përballet me mungesë të kuadrit mjekësor, por bëhet fjalë për keq sistemimin e kuadrove mjekësore. /Alsat

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
IMG_4672
Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president
IMG_4666
Gashi: “Me qenë si Ali Ahmeti, e kisha lënë politikën dhe ju kisha thënë – hallall ju qoftë”
IMG_4665
Turqia goditet nga një tërmet
IMG_4664
Erjona Jonuzi dekorohet nga Komuna e Tetovës për kontributin në sport
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet

DIASPORA