Mbi 2 milionë euro harxhohen për anëtarët e bor...

Mbi 2 milionë euro harxhohen për anëtarët e bordeve në Maqedoni

Autori

Autori

Portali Tetova

April 14, 2023, 08:04

Anëtarët e Bordeve Drejtuese dhe Mbikëqyrëse në institucionet publike në Maqedoninë e Veriut kushtojnë rreth 2 milionë euro në vit, thuhet në raportin e Qendrës për Menaxhimin e Ndryshimeve.

Në pagesën e shumave të tyre paushall, ka një rënie nga periudha 2015-2017, kur janë paguar 2.5 milionë euro. Por kjo nuk është për shkak të uljes së tarifave të sheshta, por thjesht, ata kishin më pak seanca për shkak të pandemisë Covid-19, përcjell INA.

Numri i seancave të mbajtura nga Bordet varet nga fakti nëse anëtarët marrin një shumë fikse të përgjithshme ose mëditje për seancë.

“Aty ku ka tarifë për seancë, numri i seancave është dukshëm më i lartë, dhe numri i pikëve është dukshëm më i ulët se ku këto funksione marrin një shumë të përgjithshme”, thotë drejtoresha ekzekutive e kësaj qendre, Neda Maleska Saçmaroska.

 

Anëtarët e Bordit Drejtues dhe Mbikëqyrës përveç që kushtojnë shumë, nuk duan të tregojnë se çfarë pasurie kanë. Rreth 80% e zyrtarëve në shtet që nuk kanë dorëzuar pyetësorë janë anëtarë të bordeve të tilla.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
donarti-750x504
Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit
417492075_977054733775848_8622112516877266911_n
Bujar Osmani takohet me Erdoganin në Turqi
BDI-VMRO-bllokon-cdo-gje-europiane-ne-Kuvend-dhe-ua-merr-qytetareve-mbi-500-milione-euro-670x430
Revoltë në BDI: Sela kërkon shumë! Zyrtarët integristë i kërkojnë Ahmetit që në zgjedhje të dalin vetë
xhemail-jusufi-1
BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

DIASPORA