Mbi 60 kompani morën pjesë në Panairin e Karrie...

Mbi 60 kompani morën pjesë në Panairin e Karrierës që u mbajt në UEJL

Autori

Autori

Portali Tetova

May 9, 2023, 06:05

Rreth 60 kompani të njohura kanë marrë pjesë në Panairin e Karrierës, që u mbajt sot (9 maj 2023), në Universitetin e Evropës Juglindore, në organizim të Qendrës së Karrierës.

Ngjarjen e shpalli të hapur, Rektori i UEJL-së, Akad. Prof. Dr. Abdylmenaf Bexheti, i cili falënderojë pjesëmarrësit, në veçanti kompanitë për interesin e treguar dhe studentët për pjesëmarrje.

“UEJL çdo vit bënë raport të punësueshmërisë, i cili u dërgohet të gjitha institucioneve në vend. Praktikë që nuk e bënë asnjë universitet tjetër në vend, por edhe në rajon.

Sipas këtij raporti, 65% e të diplomuarave, në një periudhë prej 6 muajsh pas diplomimit punësohen dhe nëse kësaj shifre i shtojmë edhe rreth 20% të atyre që me dëshirë nuk kërkojnë punë, pasi kanë përcaktime të ndryshme të karrierës, atëherë punësueshmëria e të diplomuarve tanë arrin në 83%. Ajo që është shumë e rëndësishme dhe që e dallon Universitetin është se rreth 70% e numrit të përgjithshëm të të punësuarve i takojnë sektorit privat”, theksoi Rektori Bexheti.

Panairi i Karrierës mbahet për të 16-tën herë dhe paraqet një mundësi të mirë për studentët për të u takuar me punëdhënës potencial, ku diskutojnë rreth mundësisë për të u punësuar, për t‘u angazhuar si praktikant dhe për të diskutuar rreth përshtatshmërisë së kualifikimeve dhe aftësive të tyre me kërkesat e tregut të punës apo kompanisë në fjalë.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
431185269_778913454269262_405676716889227549_n
Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit, falenderon mjekun Ilir Hasani për operacionin e suksesshëm
7308C127-A9D6-48B0-9ACA-2E63C57A36C9-696x396
Si e mbajti të fshehur 3 muaj? Kallashi bëhet nënë e një djali
ciggarre
Cigarja, shkak që infermierja të sulmohet fizikisht në Maqedoni
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit

DIASPORA