Mbijetesa politike e Afrim Gashit është e vësht...

Mbijetesa politike e Afrim Gashit është e vështirë?!

Autori

Autori

Portali Tetova

February 13, 2023, 12:02

Hyrja e Alenacës për Shqiptarët (ASH) në Qeveri është pozitive për shkak të momentit delikat rreth çështjes së anëtarësimit të vendit në BE, ndërsa në Alternativën tanimë opozitare do të zhvillohet një debat i madh dhe do të shfaqen pakënaqësi ndaj Afrim Gashit për mënyrën e drejtimit të partisë, vlerëson ish-deputeti Zudi Xhelili.

“Sa i përket përfshirjes së ASH-së në qeveri duhet të kuptohet si diçka pozitive, meqënse të tilla janë rrethanat dhe ishte më se e nevojshme përforcimi i frontit Europian.

Nga ana tjetër në Alternativ do të zhvillohet debat i brenshëm dhe ka gjasa të shfaqen paknaqësi nga grupe të caktuara, meqënse edhe para ca kohe kishte gjëra të tilla.

Nëse fillon të ndodh ky fenomen, mbijetesa e krerëve të partive të vogla është e vështirë. Gjithmon peri këputet ku është më i hollë. Do të ndodhin koalicionime të caktuara mbijetese, por janë grupe formale që vështirë të komponohen mes veti”, deklaroi Xhelili.

 

Në anën tjetër në koluare të politikës flitet se edhe te grupi i deputetëve të Aleternativës ka pakënaqësi dhe se Gashit mund t’i dal nga kontrolli njëri nga ata dhe ti bashkangjitet shumicës parlamentare.

Kohë më parë pikërisht për pakënaqësi me mënyrën e drejtimit të partisë nga ana e Afrim Gashit u largua nga grupi i deputëteve Skender Rexhepi – Zjed, i cili tanimë vepron i pavarur dhe ka paralajmëruar se do të mbështes riformatimin e Qeveisë.(Indeks.mk)

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion
abdush demiri
Demiri: Taravari të qartësojë pozicionin e tij, ne mbetemi të hapur për bashkëpunim opozitar
Adnan-Azizi
Azizi: Madhërimi i Selës dedikuar Ali Ahmetit
56502F6A-2DDE-4391-A6DF-6AE467A68872-1024x551.jpeg
Kasami: Fronti opozitar i gatshëm të sfidojë pushtetin
AC2A0035
Fronti opozitar: Grubi po e keqpërdor partneritetin strategjik me SHBA  

DIASPORA