Mbijetesa politike e Afrim Gashit është e vësht...

Mbijetesa politike e Afrim Gashit është e vështirë?!

Autori

Autori

Portali Tetova

February 13, 2023, 12:02

Hyrja e Alenacës për Shqiptarët (ASH) në Qeveri është pozitive për shkak të momentit delikat rreth çështjes së anëtarësimit të vendit në BE, ndërsa në Alternativën tanimë opozitare do të zhvillohet një debat i madh dhe do të shfaqen pakënaqësi ndaj Afrim Gashit për mënyrën e drejtimit të partisë, vlerëson ish-deputeti Zudi Xhelili.

“Sa i përket përfshirjes së ASH-së në qeveri duhet të kuptohet si diçka pozitive, meqënse të tilla janë rrethanat dhe ishte më se e nevojshme përforcimi i frontit Europian.

Nga ana tjetër në Alternativ do të zhvillohet debat i brenshëm dhe ka gjasa të shfaqen paknaqësi nga grupe të caktuara, meqënse edhe para ca kohe kishte gjëra të tilla.

Nëse fillon të ndodh ky fenomen, mbijetesa e krerëve të partive të vogla është e vështirë. Gjithmon peri këputet ku është më i hollë. Do të ndodhin koalicionime të caktuara mbijetese, por janë grupe formale që vështirë të komponohen mes veti”, deklaroi Xhelili.

 

Në anën tjetër në koluare të politikës flitet se edhe te grupi i deputetëve të Aleternativës ka pakënaqësi dhe se Gashit mund t’i dal nga kontrolli njëri nga ata dhe ti bashkangjitet shumicës parlamentare.

Kohë më parë pikërisht për pakënaqësi me mënyrën e drejtimit të partisë nga ana e Afrim Gashit u largua nga grupi i deputëteve Skender Rexhepi – Zjed, i cili tanimë vepron i pavarur dhe ka paralajmëruar se do të mbështes riformatimin e Qeveisë.(Indeks.mk)

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_4672
Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president
IMG_4666
Gashi: “Me qenë si Ali Ahmeti, e kisha lënë politikën dhe ju kisha thënë – hallall ju qoftë”
IMG_4665
Turqia goditet nga një tërmet
IMG_4664
Erjona Jonuzi dekorohet nga Komuna e Tetovës për kontributin në sport
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet

DIASPORA