Merko në “Listën e Zezë” amerikane, heshtje në ...

Merko në “Listën e Zezë” amerikane, heshtje në BDI, Grubi dhe Osmani nuk flasin

Autori

Autori

Portali Tetova

June 21, 2023, 12:06

BDI mbeti pa reagim pasi Departamenti Amerikan i Shtetit njoftoi se anëtari i tyre i lartë dhe njëri nga shefat lokal të Strugës, Ramiz Merko dje u shpall person “non grata” nga SHBA-të, duke u futur në të ashtuquajturën “listë të zezë” të Shteteve të Bashkuara.

Redaksia e “Makfax” ka kontaktuar me zyrtarët e partisë Artan Grubin dhe Bujar Osmanin, por ata nuk iu përgjigjën mesazheve të tyre. Nuk ka pasur qëndrim për çështjen nëse do ta dërgojnë në pension politik dhe do të kërkojnë përgjegjësi.

“Grubi dhe Osmani nuk po përgjigjen nëse u besojnë pretendimeve nga Departamenti i Shtetit, kur thonë se Merko ka përvetësuar fonde, ka ndërhyrë në drejtësi dhe ka ulur besimin që publiku ka tek institucionet”, transmeton Makfax.

Ndryshe, pasditen e djeshme është bërë i ditur vendimi, sipas të cilit kryetari i Komunës së Strugës, Merko, është një tjetër zyrtar nga Maqedonia i cili është në listën e zezë të SHBA-ve. Madje ai nuk ka folur për një vendim të tillë.(INA)

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
ciggarre
Cigarja, shkak që infermierja të sulmohet fizikisht në Maqedoni
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit
417492075_977054733775848_8622112516877266911_n
Bujar Osmani takohet me Erdoganin në Turqi
BDI-VMRO-bllokon-cdo-gje-europiane-ne-Kuvend-dhe-ua-merr-qytetareve-mbi-500-milione-euro-670x430
Revoltë në BDI: Sela kërkon shumë! Zyrtarët integristë i kërkojnë Ahmetit që në zgjedhje të dalin vetë

DIASPORA