Lajme

Në UEJL u zhvillua trajnimi për sigurinë kibernetike në institucionet qeveritare

Autori

Autori

Portali Tetova

February 16, 2023, 02:02

“Ne jemi të lumtur, si Universitet, që brenda projektit, që në një vend kemi tubuar ekspertizë të gjerë nga institucione të ndryshme, si publike, ashtu edhe akademike, sektori privat, si dhe ai qytetar.

Këto institucione janë dhe gjithnjë më tepër do të jenë objekt i sulmeve potenciale kibernetike”, tha mes tjerash në fjalimin e tij, rektori i Universitetit të Evropës Juglindore, Akad. Prof. Dr. Abdylmenaf Bexheti, i cili falënderoi pjesëmarrësit për kontributin në këtë temë mjaft sfiduese dhe aktuale.

Në emër të Ambasadës së SHBA-ve, të pranishmëve iu drejtuar Marelene Nice, nga Zyra për Çështje Publike, e cila e theksoi mbështetjen dhe përkrahjen që SHBA-të ofrojnë në tejkalimin e sfidave kibernetike për vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Universiteti i Evropës Juglindore dhe Ambasada e SHBA-ve kanë një histori të gjatë bashkëpunimi.

 

Atë që e kemi ndërtuar këtu si formë bashkëpunimi paraqet rastin më të mirë, posaçërisht lidhjet e krijuara mes këtij Universiteti dhe Universitetit Indiana. Po ashtu, siç jam e informuar UEJL është shtëpia e numrit më të madh të Alumnit nga universitetet amerikane të realizuara përmes programeve të këmbimit. “, tha mes tjerash Marlene Nice.

“Deri më tani shumë pak është investuar në zhvillimin e ekspertizës në sektorin e IT-së dhe sot ekspertët e këtij sektori, do të trajnohen për sfidat e sulmeve kibernetike dhe nëse ato ndodhin se si të përballen dhe të gjejnë zgjidhje”, tha prorektori për Planifikim Akademik dhe Digjitalizim, si dhe udhëheqës i projektit, Prof. Dr. Adrian Besimi.

Trajnimi u zhvillua në tre sesione pune në temat: Sfidat e qeverisë, Bashkëpunimi mes sektorëve të ndryshëm dhe Raste studimi nga kompanitë.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare

Më shumë nga kategoria

IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
bajrami
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
weffwerfwe
Formacioni i mundshëm, ja si pritet të rreshtohet Shqipëria kundër Italisë
arben-taravari
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
kutura-bashkimi-780x470
Reshjet e rrëmbyeshme, dëme të shumta në Tetovë
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
nafta-780x439-2-696x392
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
IMG-20240624-WA0016
Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane Orhan Murtezani nga koalicioni
448996653_1056358252594213_2754501135250712493_n
Durmishi: Besimin e popullit do e shndërrojmë në VEPRIM e shumë punë të palodhshme

DIASPORA