Në vitin 2008 kishte ndodhur një incident, aten...

Në vitin 2008 kishte ndodhur një incident, atentatori i kërkon falje Ali Ahmetit

Autori

Autori

Portali Tetova

June 13, 2023, 11:06

15 vjet pas rastit në Rakovec të Komunës së Bogovinës, Vullnet Xhelili u ka kërkuar falje Kryetarit të BDI-së, Ali Ahmetit dhe nënës së tij. Këtë të fundit, sic percjell KlanM, nuk arriti ta takojë derisa ishte gjallë, por u përkul para varrit të saj. Thotë se këtë veprim e ka bërë për ta përmbushur edhe një “amanet” tjetër – atë të nënës së tij.

“Fjalët e nënës time më kanë përcjellë për 15 vite, edhe shumë herë e kam menduar, mirëpo edhe shumë herë e kam biseduar me një mikun tim profesorin e nderuar Ismet Jonuzin, shumë këshilla kam marrë dhe prej profit Ismet Jonuzi, edhe vendosa të marr guximin se ishte diçka shumë e vështirë për mua, por të paktën nuk arrita të takoj nënën Huma gjallë dhe t’i drejtohem me një kërkim falje te varri edhe shpresoj se pas këtij gjesti do më falë edhe nëna ime” – tha Vullnet Xhelili.

Vullnet Xhelili, sic njofton KlanM, kishte vuajtur dënim me burg për rastin e 12 Majit të vitit 2008 kur në Rakovec të Komunës së Bogovinës, ishte I implikuar në tentativën për atentat ndaj Kryetarit të BDI-së, Ali Ahmetit.

“Kam pasur fatin që të takohem edhe me shumë bashkëpunëtor të z. Ahmeti dhe ata më kanë thënë se edhe prej momentit që ke gabu’ nga z. Ahmeti je i falur sepse z. Ahmeti pushkë për shqiptarët nuk ka” – tha Vullnet Xhelili.

Ndryshe, sic njofton KlanM, incidenti ka ndodhur gjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare të 1 Qershorit të vitit 2008 në kohën e polarizimeve të skajshme në bllokun politik shqiptar.

Kronistët e kohës, sic percjell KlanM, kishin raportuar se ndaj Kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti, ishte bërë një tentativë për attentat ku është shtënë ndaj makinës së tij gjatë një tubimi elektoral në një fshat të Tetovës.

Më 13 Maj 2008 në shenjë proteste ndaj këtij rasti BDI-ja kishte mbajtur edhe një tubim proteste në Tetovë. /KlanMacedonia/

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
hoxha-kryqi
Hoxha nga Tetova me porosi: Hiqeni sa me shpejt Kryqin prej 15 metrave në Kodrën e Diellit, se ndryshe…!

DIASPORA