Nesër votohet në zgjedhje të dyfishta

Autori

Autori

Portali Tetova

May 7, 2024, 03:05

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve ka shpërndarë materialin e besueshëm zgjedhor nëpër vendvotime, dha edhe lejet e fundit për vëzhgimin e zgjedhjeve dhe vazhdon të presë ankesa nga qytetarët sa i takon të drejtën individuale të votës. Kjo mundësi do të jetë e hapur deri nesër në mbylljen e votimeve. Ndërkohë garuesit në zgjedhje janë në heshtje zgjedhore e cila ka filluar mbrëmë nga mesnata dhe do të zgjasë deri nesër në ora 19.00.

KSHZ-ja kujton që vota është individuale, nuk lejohet votimi familjar dhe nuk lejohet fotografimi i votës. Për zgjedhjet e dyfishta, votuesi mund të paraqitet vetëm një herë në vendvotim.

“Këshilli zgjedhor detyrimisht i pyet votuesit për cilin lloj të zgjedhjeve do të votojnë. Do të votojnë për zgjedhje presidenciale, do të votojnë për zgjedhje parlamentare ose për të dy llojet e zgjedhjeve. Po ashtu ua sqaron mënyrën e votimit. Votuesi mund të paraqitet në vendvotim vetëm një herë për të realizuar të drejtën e tij të votimit”, deklaroi Dimitre Shehu, nënkryetare e KSHZ-së.

Këshillat zgjedhor duhet të udhëzojnë qytetarët dhe të sigurojnë që ata të mund ta realizojnë të drejtën e tyre të votës. KSHZ-ja fton trupat zgjedhor të respektojnë ligjet.

“KSHZ-ja apelon deri këshillat zgjedhor dhe Komisionet komunale zgjedhore të vazhdojnë të respektojnë ligjet dhe Kodin zgjedhor, udhëzuesit dhe rregulloret e miratuara nga KSHZ-ja me qëllim zbatimin e zgjedhjeve të dyfishta ditën e nesërme”, tha Boban Stojanovski, anëtar i KSHZ-së.

1 815 350 persona janë në listën zgjedhore me të drejtë vote për zgjedhjet parlamentare. Ky numër është për 1033 më i lartë se personat në listën zgjedhore për zgjedhjet presidenciale. Qytetarët brenda vendit do të mund të votojnë në 3480 vendvotime. Votimi bëhet me dokument të vlefshëm ose të skaduar jo më herët se 24 korriku 2023 për ata që votojnë për president, dhe jo më herët se 8 gushti 2023 për ata që votojnë për zgjedhjet parlamentare. /Alsat.mk

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
Ali Ahmeti -David Geer
Bashkimi Europian: Ne nuk përzihemi se kush me kë bën koalicion
arian mavriqi
Arian Mavriqi ekspozitë në Tetovë: Duhet rritur kujdesi ndaj shpendëve shtegtarë
Sasho-Mijallkov
Sasho Mijalkov prej sot në liri, drejtori i burgut të Strugës: Ka qenë shembull i mirë për të dënuarit tjerë!
Tetova-Kompanit
Cilat janë kompanitë me fitime më të mëdha gjatë 2023 në rajonin e Tetovës
Arber Zaimi
Zaimi: VLEN me rivalët u mor veçse hapur e haptazi, pa ua cënuar integritetin personal apo familjar
arben-taravari-2
Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë

DIASPORA